בניית המכשול בגבול ישראל לבנון
צילום: אי-פי

מגעים בין ישראל ולבנון לפתרון המחלוקת בגבול הימי

ישראל הסכימה לחצות את האזורים שבים, בהם קיים פוטנציאל גבוה למציאת מאגרי גז ונפט. במסגרת הפשרה יימסר ללבנון שטח גדול יותר. המגעים מתנהלים בתיווך ארצות הברית
גילי כהן
15 בפברואר 2018
09:48

ישראל ולבנון, בתיווך ארצות הברית, מנהלות מגעים במטרה לפתור את המחלוקת בנוגע לגבול הימי בין המדינות, כך דווח הבוקר (חמישי) בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. ישראל הסכימה לפשרה בנושא שתאפשר לחצות את האזורים שבמחלוקת בים. במסגרת הפשרה יימסר ללבנון שטח ימי גדול יותר מאשר לישראל.

את הפנייה לארצות הברית יזם שר האנרגיה יובל שטייניץ לפני כחצי שנה. לפי ההערכות, באזור שבמחלוקת יש פוטנציאל גבוה לגילוי מאגרי גז ונפט. בין השאר ישנו משבר בין המדינות בתקופה האחרונה בעניין בניית גדר הגבול השנויה במחלוקת בין המדינות.

שר החוץ של ארצות הברית, רקס טילרסון, הגיע היום לביירות ודן בנושא עם ראש הממשלה הלבנוני סעד אל-חרירי. בתום הפגישה אמר טילרסון: "אי אפשר לדון בבטחון וביציבות בלבנון בלי לדון בסוגיית חזבאללה". טילרסון שב ואמר כי ארצות הברית רואה בחזבאללה ארגון טרור. הוא הדגיש כי על הארגון להפסיק את פעילותו מחוץ ללבנון". בנוסף לכך הוא הדגיש כי "קיימנו שיחות מועילות בעניין המחלוקת על שדה הגז במים הכלכליים".

אל-חרירי הגיב במסיבת העיתונאים על המתיחות בין ישראל לאיראן ואמר: "אסור שלבנון תהיה הקורבן של המשבר באיזור. הדיאלוג הוא הדרך הטובה ביותר לפתרון בעיות ומקווים שלבנון תהיה חלק מהדיאלוג הזה".

לפי בכירים ישראלים, ישנו רצון לפתור את הסוגיה מצד שתי המדינות. החשש הוא שהמשך מחלוקות בנושא ישפיעו לא רק על קידוחים באזור המחלוקת אלא גם על קידוחים נוספים, בקרבת המקום, מכיוון שיכולה להיות השפעה הדדית בעת קידוח מאגרים סמוכים.

בנוגע למחלוקת סביב הגבול היבשתי העיתון הלבנוני אל-אח'באר דווח שעוזרו של טילרסון, דיוויד סאתרפילד, הציע ליישב את המחלוקת באמצעות חילופי שטחים ב-13 הנקודות שבמחלוקת. גורמים לבנוניים אמרו שביירות לא תסגור את הדלת למשא ומתן, אם זה יתקיים בהתאם לעקרונות הלבנוניים.

סאתרפילד הגיע בשבוע שעבר ללבנון כדי לדון בעניין בניית גדר הגבול השנויה במחלוקת בין המדינות. הוא הודיע ללבנונים שלישראל אין רצון להגיע להסלמה באזור. בנוסף לכך אמר נשיא לבנון, מישל עאון, כי ישנם מגעים כדי "למנוע את החמדנות הישראלית", לדבריו. "ישנה תקשורת מתמשכת באמצעות האו"ם ומדינות ידידותיות כדי לטפל בנושא זה, בתקווה שישראל לא תוביל להסלמה".