תא"ל מרדכי כהנא
צילום: דובר צה"ל

בעקבות חשיפת כאן חדשות: התא"ל החשוד בהחזקת ציוד צבאי - לדין משמעתי

בתום חקירה בעניינו של מרדכי כהנא, שהחזיק במכולה שבבעלותו ציוד צבאי בניגוד לחוק, הוחלט להעמידו לדין. במהלך החקירה הודיע הקצין הבכיר כי הוא פורש מתפקידו
כרמלה מנשה וענבל תמיר
15 בפברואר 2018
11:59

הפרקליט הצבאי הראשי החליט היום (חמישי) להעמיד לדין משמעתי את תת-אלוף מרדכי כהנא לאחר שהחזיק ציוד צבאי ואזרחי בהיקף גדול. על קיום החקירה נחשף בכאן חדשות, אז התברר שכהנא החזיק בניגוד לפקודות הצבא רובה קלצ'ניקוב ואקדח. הוא יועמד לדין בגין מספר עבירות של התנהגות שאינה הולמת, נטילת ציוד שלא כדין ואי-קיום הוראות המחייבות בצבא.

במהלך החקירה ביקש כהנא לסיים את תפקידו ולפרוש מצה"ל. ההחלטה להעמידו רק לדין משמעתי התקבלה בעקבות הודעת הפרישה ובגלל העובדה שבמרבית הציוד לא נעשה שימוש פרטי, כך על פי דובר צה"ל.

כהנא, מפקד מערך הגנת הגבולות וקצין האיסוף הקרבי הראשי, חשוד בשורה של מעשים חמורים. בין השאר נחשף כי כהנא חשוד בהחזקת מכולה פרטית שהועברה לפי פקודתו מהבסיס שבו שירת אל בסיס חדש שאליו עבר. במכולה נמצאו אמצעי לחימה ואמצעים תומכי לחימה כמו גם ציוד צבאי רב שהוסתר לכאורה מרשויות הצבא.

אלוף משנה רן כהן, הסנגור הצבאי הראשי, וסגן אריאל חברון, שייצגו את הקצין, מסרו: "אנו מברכים על ההחלטה לסגור את תיק החקירה בצעדים משמעתיים בלבד. אנו משוכנעים שגם הליך זה, שבמהלכו ישמיע תא"ל כהנא את עמדתו המלאה, יסתיים באופן ראוי והולם. כבר בתחילת החקירה נטל תא"ל כהנא אחריות על הדברים ועל טעויות מסוימות שביצע, אך הובהר שלא היה בהם, חלילה, היבט פלילי כלשהו".