מחאה של עובדי טבע בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מפעל טבע בנתניה ייסגר, כ-240 עובדים יפוטרו

בהנהלה של חברת התרופות מסרו כי מפעל "פלנטקס" יפסיק את פעילותו כחלק מתוכנית הפיטורים הרחבה. הוא ייסגר עד סוף 2019
שאול אמסטרדמסקי ונופר משה
15 בפברואר 2018
15:51

מפעל "פלנטקס" של טבע בנתניה ייסגר עד לסוף השנה הבאה וכ-240 העובדים שלו יפוטרו – כך החליטה היום (חמישי) הנהלת חברת התרופות. לפי הודעת ההנהלה, מדובר בחלק ממכסת 1,700 העובדים שהוחלט לפטר מהחברה בסוף השנה שעברה.

מפעל הכימיה בנתניה נחשב לאחד הוותיקים של טבע, ומייצר את החלק הפעיל בתרופות שונות של החברה. הוא נחשב לפחות רווחי ממפעליה האחרים. בעקבות סגירתו, פעילות הייצור שבוצעה בו צפויה לעבור בחו"ל.

עובדי המפעל צפויים למחות נגד ההחלטה להפסיק את פעילותו. ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני) מסרה היום כי "300 משפחות נכנסות מחר למעגל האבטלה. הממשלה העניקה לטבע כל כך הרבה הטבות, וזו מחזירה בפיטורים. שוב העובדים משלמים את מחיר ההנהלה הכושלת".

הבוקר זינקה מניית טבע ב-9.5% עם פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב. זאת, בעקבות הפרסום על כך שחברת האחזקות "ברקשייר האתווי", בבעלות איש העסקים והמיליארדר האמריקני, וורן באפט, רכשה בחודשים האחרונים 1.8% ממניותיה, בשווי של כ-360 מיליון דולר.

בעקבות הקשיים הכלכליים שחוותה, מניית טבע צללה בשנת 2017 ב-40%. היא רחוקה ביותר מ-70% מהשווי שלה באמצע 2015.

בחודש אוגוסט שעבר פורסם, על סמך הדוחות הכספיים של החברה, כי היא רשמה הפסד רבעוני נקי של 6 מיליארד דולרים. ברבעון מקביל בשנה שלפני כן, רשמה חברת התרופות רווחים בסך 188 מיליון דולרים. הפערים העצומים הללו נבעו בעיקר כתוצאה מהרכישה של טבע את החברה הגנרית "אלרגן", בסכום של יותר מ-40 מיליארד דולר – עסקה שהוכתרה בזמנו כגדולה בהיסטוריה של המשק הישראלי.

לפני כחודשיים הודיעה הנהלת טבע על פיטורים של כ-14 אלף עובדים ברחבי העולם, וכ-1,700 עובדים בישראל. בסך הכל, מדובר בפיטורי כרבע מכוח האדם של החברה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרים בממשלה ניסו לצמצם את פיטורי העובדים, אך המנכ"ל קאר שולץ הבהיר כי תכנית הפיטורים תיושם במלואה.

תגיות:
טבע