ניידת משטרה
צילום: פלאש 90

שמונה שנות מאסר לרב מבני ברק שהורשע באונס נערה

ישעיהו ריזקאן אנס שלוש פעמים נערה חרדית מהחצר שבראשה עמד, ויפצה אותה ב-100 אלף שקלים: "ניצל את מעמדו והשפעתו כדי להשיג במרמה את הסכמתה"
שלי טפיירו
15 בפברואר 2018
17:55

שמונה שנות מאסר נגזרו היום (חמישי) על הרב ישעיהו ריזקאן, שהורשע באונס קטינה ובעבירות מין נוספות. בנוסף, פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב כי ריזקאן ישלם לקטינה פיצוי בסך 100 אלף שקל.

מגזר הדין עולה כי ריזקאן, ששימש כרב בקהילת בית הכנסת "אהבת התורה" בבני ברק, עמד בראש החצר החסידית שעליה נמנית משפחת הנערה והכיר אותה במשך שנים רבות. לפי הכרעת הדין, הרב "ניצל את מעמדו, השפעתו ואת היכרותו עם המשפחה ועם הקטינה ובדרך זו השיג במרמה את הסכמתה לבצע בה מעשי אונס ומעשים מגונים בשלוש הזדמנויות שונות".

האונס הראשון התרחש בשנת 2014, כשהנערה הייתה בת 17. הרב הורה לנערה להיטהר בים ופגש אותה בבית כנסת בבני ברק. הוא הוביל אותה למחסן סמוך, שם ביצע את המעשה.

כעבור כמה ימים, ריזקאן קבע פגישה נוספת עם הקורבן. בהכרעת הדין צוין כי "הקטינה, בשל תלותה הרוחנית בו ובהיעדר הבנה אודות המשמעות המינית של מעשיו, נענתה לדרישה והגיעה לביתו" – שם אנס אותה פעם נוספת.

בפגישה אחרת שקיימו, הרב ביקש מהנערה לחתום על מסמך שבו היא מביעה הסכמה לקיים איתו יחסי מין. לאחר שחתמה, היא הודיעה לו כי לא היטהרה כפי שביקש ממנה, והוא בתגובה העניק לה פתק שבו נכתב כי למרות המצב, "רצון השמיים" הוא שיהיו ביחד – ואנס אותה שוב. "מתוך אמונה עיוורת שמעשי הנאשם הם בעלי משמעות רוחנית והשלכות דתיות ורוחניות, נשמעה הקטינה ל'צו הגורל' והלכה עם הנאשם לחדר השינה", נכתב בהכרעת הדין.

עוד נאמר לגבי ריזקאן כי "הנאשם לא הסתפק ביראת הקטינה מפניו ובכבוד שרחשה לו מעצם היותו סמכות רוחנית עליונה עבורה ועבור בני משפחתה. כדי להגביר את התלות והפחד שלה, ובניסיון לשוות למעשיו ממד מסתורי ואולי אף הרואי, אמר לה שחלם עליה ובחלומו היא הופיעה בשמלת כלה אך ערופת ראש.

הוא הוסיף והדגיש כי משמעות החלום היא, שמעל ראשה מרחפת 'גזירה של מוות' ורק 'החיבור' ביניהם יכול להושיעה ממר גורלה. הנאשם חזר על דברים אלה גם כשהקטינה ניסתה, בדחילו ורחימו, לומר לו שאינה מעוניינת בהמשך הקשר, ואף הוסיף והתרה בה שאין שום ברירה משום שזו הדרך היחידה להצילה מהגזירה".