מחאה של הקהילה היהודית באיטליה נגד "חוק השואה" הפו
צילום: אי-פי

אחרי חוק השואה: הסנאט בוורשה קורא לדווח על "פגיעה בשם של פולין"

דובר הבית העליון של הפרלמנט הפולני פרסם מכתב, שבו הפציר באזרחים המתגוררים מחוץ לפולין "לתעד ולהגיב" על אמירות שעלולות לקשור אותה לפשעי הנאצים
סוכנויות הידיעות
15 בפברואר 2018
18:25

מנהיג הסנאט הפולני פנה היום (חמישי) במכתב לאזרחים פולנים המתגוררים מחוץ למדינה, וקרא להם לדווח לרשויות על "כל אמירה שנועדה לפגוע בשמה הטוב של פולין" – כך פרסמו כלי תקשורת בגרמניה. המכתב מתפרסם ברקע סערת "חוק השואה" הפולני, המבקש להסיר מהמדינה שבמזרח אירופה אחריות לפשעי הנאצים בתקופת השואה, והוביל למשבר עם ישראל.

המכתב של הבכיר הפולני נוסח בשבוע שעבר, ופורסם באתר האינטרנט של הסנאט. דובר הסנאט, סטניסלב קרצ'בסקי, קרא לארגונים פולניים הפועלים ברחבי העולם "לתעד ולהגיב לסממנים של רגש אנטי-פולני, ולאמירות או דעות שפוגעות בשם הטוב של פולין". הוא הורה להם לדווח על כך לצוותים הדיפלומטיים הרלוונטיים.

הפצת המכתב מתרחשת כשבוע אחרי שנשיא פולין, אנג'ה דודה, אישר את חוק השואה, האוסר שימוש במדינה במונח "מחנות השמדה פולניים". עם זאת, דודה הודיע כי יעביר את החוק לבית המשפט החוקתי כדי לוודא כי הוא אינו פוגע בחופש הביטוי וחופש המחקר.

עוד לפני ההחלטה, אמר הנשיא הפולני כי הוא הופתע מההתנגדות שהתעוררה בישראל למהלך. הוא טען כי החוק מותיר את חופש הביטוי ההיסטורי, וכי היחסים בין שתי המדינות "נמצאים עמוק בלבו".

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, אמרה בעקבות אישור החוק: "ישראל הבהירה לממשלת פולין שלא תקבל כל חוק שעוסק בהשתקת ההסטוריה והשתקת המעורבות של אזרחים פולנים ברצח יהודים בתקופה השואה. נמשיך לפעול בזירה הדיפלומטית לתיקון החוק, ועד להשלמת התהליך בבית הדין לחוקה בפולין הדיאלוג הדיפלומטי יימשך". 

בסוף החודש שעבר אישר הסנאט הפולני את החוק שאוסר להאשים את מדינת פולין באחריות לפשעים שביצעו הנאצים על אדמתה בתקופת השואה. החוק עבר ברוב של 57 סנאטורים שתמכו מול 23 מתנגדים. 

ההצבעה שנערכה בסנאט בוורשה התקבלה בהפתעה בישראל, שכן אחרי שיחה שקיימו ראש הממשלה נתניהו ועמיתו מתיאוש מורביצקי, הייתה הערכה כי זו תידחה. דוברת משרד החוץ של ארצות הברית, הת׳ר ניוארט, התייחסה לחוק והביעה דאגה מההשלכות אישורו בסנאט על היחסים בין ישראל לפולין. היא קראה לפולנים לשקול מחדש את מהלך החקיקה.

ראש ממשלת פולין, מתיאוש מורבייצקי, דחה בראיון לכאן חדשות את הטענות להכחשת שואה מצד ממשלתו. ברקע המתיחות סביב חוק השואה, טען מורביצקי כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ידע עליו כבר לפני שנתיים, אך שוחח על כך עם הממשלה בוורשה.