היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש על המלצות נתניהו: "יהיה קשה, אך אם יהיו ראיות - אגיש אישום"

בהתייחסות ראשונה לסיכומי החקירות בתיקים 1000 ו-2000, דחה היועמ"ש את הטענות למתיחות עם המשטרה והפרקליטות והוסיף: "ראש הממשלה בחזקת חף מפשע. ייתכן שנצטרך השלמות חקירה"
תמר אלמוג
15 בפברואר 2018
20:34

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיב הערב (חמישי) בפעם הראשונה לפרסום המלצת המשטרה להעמיד את ראש הממשלה לדין בגין עבירות שוחד בתיקי 1000 ו-2000 - והתחייב כי המשך התהליך המשפטי בתיקים יתקיים "ללא עיכובים". על האפשרות שיוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה אמר מנדלבליט: "אני מקצוען. מובן שקשה לי להגיש אישום נגד ראש הממשלה, אבל אם יהיו ראיות ודין נגדו - אגיש אישום כמו נגד כל אחד אחר". הוא ציין גם כי ייתכן שיעלה צורך בהשלמות חקירה נוספות טרם קבלת החלטה בתיקים.

בדברים שנשא באירוע של אגודת הידידים של אוניברסיטת תל אביב,אמר מנדלבליט כי "ראש הממשלה הוא בחזקת חף מפשע. מובן שלהמלצות יש משמעות, אך אין להן תוקף משפטי. אם נגיע לכדי כתב אישום, נצטרך לשקול את הדברים. זה לא פשוט". על ההפגנות שנערכו מדי שבת מול ביתו לאורך החקירה אמר: "לכל אחד יש זכות להפגין על מה שרוצה, כולל נגד היועמ"ש. מבחינה משפטית, זה ניסיון להשיג מטרה פוליטית באמצעות כלים תקשורתיים ומשפטיים. זה בעייתי להפעיל לחץ על חוקר, שוטר או שופט. זה ניסיון להשפיע על מדיניות, ולמרות זאת אני תומך בזכות להפגין - גם נגדי".

היועץ המשפטי הוסיף כי הוא מציע "להתייחס בספקנות רבה" לדיווחים על מתיחות ששוררת בין המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. "אני שומע מדי פעם על פרסומים כאילו קיימות מתיחויות או עימותים בין הגורמים. אני מזהה, וכמוני המפכ"ל, את הניסיונות לפלג בין הגופים וליצור חיץ. אני מבקש להבהיר: התביעה הכללית והמשטרה עובדים בשיתוף פעולה מצוין. המטרה שלנו משותפת – הבטחת שלטון החוק, והדרך משותפת – הפיכת כל אבן לשם גילוי האמת", הבהיר.

מנדלבליט הדגיש כי החקירות בנוגע לנתניהו התנהלו "ביסודיות, במקצועיות ובתחכום במטרה להגיע לחקר האמת". על המשך הטיפול בתיק אמר כי "בהחלט קיימת אפשרות שבחינת חומרי החקירה תדרוש השלמות חקירה לצורך חידוד או הרחבה של נושא מסוים. זוהי דרכה של חקירה, והשלמות הן הליך שמתבצע מדי יום ביומו בשל חובתנו לברר את העובדות ולהוציא את האמת לאור".

"ההפגנות, הנאומים, הציוצים וקולות הרקע לא השפיעו כהוא זה על עבודתנו, ולא ישפיעו גם על המשך התהליך", הכריז מנדלבליט. "אני דוחה בכל תוקף טענות כאילו מי מהגורמים פעל משיקולים זרים שאינם מקצועיים, או מטרה שאיננה חקר האמת ושמירה על שלטון החוק. כל הגורמים המעורבים בחקירה פעלו ופועלים כנאמני שלטון החוק. אני ער לעניין הצביורי הרב שהן מעוררות, וחשוב לי להדגיש - כל ההחלטות שהתקבלו ויתקבלו מבוססות רק על ראיות ודין. זו המחוייבות שלנו לאזרחי מדינת ישראל שאותם אנחנו משרתים. רק הראיות ידברו, רק הדין יקבע. שום שיקול חייצוני או זר לא ישפיע על ההחלטה".

בהמלצות שפרסמה ביום שלישי, קבעה המשטרה כי נמצאו ראיות להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בגין שוחד בתיקים 1000 ו-2000. בנוסף לכך, קבעה המשטרה, יש להעמיד לדין בגין שוחד גם את איש העסקים ארנון מילצ'ן ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. מהחקירה עלה כי יו"ר יש עתיד יאיר לפיד נתן עדות מכריעה בחקירות נתניהו וייתכן כי ישמש עד תביעה נגדו. 

במסגרת תיק 1000 נחקר נתניהו בעבירות שוחד ומרמה והפרת אמונים במסגרת יחסיו עם אנשי העסקים מילצ'ן וג'יימס פאקר האוסטרלי. על פי החשד, השניים העניקו לראש הממשלה טובות הנאה בשווי כמיליון שקלים, מ-2007 עד 2016, על פי דרישתו, ובכלל זה שמפניות, סיגרים ותכשיטים.

 שווי הטובין שקיבל לכאורה נתניהו - 750 אלף שקלים ממילצ'ן ו-250 אלף שקלים מפאקר. עיקר המתת מפאקר הגיע לאחר ששני אנשי העסקים החליטו להתחלק ביניהם בהוצאות. לפי המשטרה, מאז שנבחר נתניהו לראש הממשלה בשנת 2009, עלו היקף ותדירות העברת הטובין באופן משמעותי.

על פי ממצאי החקירה בתיק 2000, משנת 2009 קיימו נתניהו ומוזס דין ודברים ביניהם, במפגשים אישיים, במסגרתם דנו בקידום ענייניהם. מוזס היה אמור לסייע לראש הממשלה בביסוס מעמדו באמצעות סיקור חיובי ואוהד ב"ידיעות אחרונות". בתמורה, נתניהו היה אמור לסייע למוזס בקידום האינטרסים הכלכליים של העיתון באמצעות מהלכים לבלימת התעצמותו של העיתון "ישראל היום".