העבודה על הגדר בגבול עם לבנון
צילום: באסל עבידאת, פלאש 90

לבנון לא מוכנה לפשרה עם ישראל בעניין הגבול הימי: "ההצעה לא מתקבלת על הדעת"

ארה"ב מתווכת בין הצדדים בנושא הגבול הימי ובנושא הגדר שישראל בונה בגבול. בארץ הסכימו לפשרה שתאפשר לחצות את האזורים שבמחלוקת בים, ובמסגרתה יימסר ללבנון שטח ימי גדול יותר מאשר לישראל
רועי קייס
16 בפברואר 2018
17:11

יו"ר הפרלמנט בלבנון, נביה ברי אמר היום (שישי) לעוזרו של שר החוץ האמריקני, דיוויד סאטרפילד, כי ההצעה של ארצות הברית בעניין חלוקת הגבול הימי בין ישראל ללבנון "איננה מתקבלת על הדעת". כך דווח בכלי התקשורת הלבנוניים.

בין השאר קיימת מחלוקת בשל העובדה כי קיימים מאגרי גז עם פוטנציאל הפקה בשטח הימי שבין המדינות. סאטרפילד נשאר בלבנון אחרי הביקור של שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, כדי להמשיך את מאמצי התיווך האמריקניים גם בנושא הגבול הימי וגם בנושא הגדר הישראלית. הדיפלומט האמריקני נפגש היום גם עם שר החוץ של לבנון, ג'ובראן באסיל, ועם ראש הממשלה, סעד אל-חרירי.

אתמול דווח בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי ישראל ולבנון מנהלות מגעים במטרה לפתור את המחלוקת בנוגע לגבול הימי בין המדינות. ישראל הסכימה לפשרה בנושא שתאפשר לחצות את האזורים שבמחלוקת בים, במסגרתה יימסר ללבנון שטח ימי גדול יותר מאשר לישראל.

את הפנייה לארצות הברית יזם שר האנרגיה יובל שטייניץ לפני כחצי שנה. לפי ההערכות, באזור שבמחלוקת יש פוטנציאל גבוה לגילוי מאגרי גז ונפט. לפי בכירים ישראלים, ישנו רצון לפתור את הסוגיה מצד שתי המדינות. החשש הוא שהמשך מחלוקות בנושא ישפיעו לא רק על קידוחים באזור המחלוקת אלא גם על קידוחים נוספים, בקרבת המקום, מכיוון שיכולה להיות השפעה הדדית בעת קידוח מאגרים סמוכים.

שר התשתיות וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, יואב גלנט, אמר מוקדם יותר היום כי בעימות הבא בצפון, ישראל "תוריד את הכפפות". גלנט אמר כי ישראל "תפרק את משולש הרשע - איראן, סוריה וחיזבאללה". והוסיף כי "מי שרוצה לשאול את עצמו מה היא העוצמה של מדינת ישראל, יכול לקבל חוויות מהעניין הזה".