ראש ממשלת פולין
צילום: אי-פי

ר"מ פולין: "לנאצים היו משתפי פעולה פולנים כשם שהיו משתפי פעולה יהודים"

על רקע סערת "חוק השואה" הפולני, התבטא מטאוש מורבייצקי באופן מעורר מחלוקת בתגובה לשאלת העיתונאי רונן ברגמן בנושא. נתניהו: "דברים מקוממים"
אנטוניה ימין וגילי כהן
17 בפברואר 2018
16:02

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, השמיע היום (שבת) התבטאות מעוררת מחלוקת, כאשר השווה בדבריו בין מעשי הפולנים התקופת השואה לבין מעשי היהודים בתקופת השואה. בתגובה לשאלת העיתונאי הישראלי רונן ברגמן בכנס ביטחון בינלאומי במינכן אמר מורבייצקי כי "היו לנאצים משתפי פעולה פולנים, כשם שהיו משתפי פעולה יהודים, רוסים ואוקראינים".

על רקע החוק הפולני החדש האוסר לייחס לעם הפולני אחריות לפשעי השואה, ברגמן סיפר על עברה של אמו ניצולת השואה, ועל סיפור הישרדותה. "אם אספר את הסיפור שלה בפולין אהיה פושע" אמר העיתונאי הישראלי. "מה אתה מנסה לעשות? אתה מושך עוד אש לעניין". דבריו של ברגמן זכו למחיאות כפיים מהקהל באולם.


בתגובה לדברים הסביר מורבייצקי כי  כי מי שיגיד שהיו משתפי פעולה פולנים בזמן השואה לא ייענש לפי החוק החדש, כיוון שאכן היו משתפי פעולה פולנים, אך לצד זאת ציין כי באותה מידה  "היו משתפי פעולה יהודים". עוד אמר ראש ממשלת פולין כי מדיניות ממשלתו נוגעת למושג "מחנות מוות פולנים", ודורשת להבהיר שפולין היתה תחת כיבוש גרמני במלמחמת העולם השנייה, ולכן יש לקרוא למחנות ההשמדה גרמניים, וכי העם הפולני סייע ל״אחיו ולאחיותיו היהודים״ בשואה.

דבריו של מורבייצקי עוררו מיד סערה, וגררו תגובות נזעמות מצד גורמים ישראלים. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "הדברים מקוממים. יש פה בעיה של חוסר הבנה של ההיסטוריה וחוסר רגישות לטרגדיה של עמנו. אני מתכוון לדבר איתו בהקדם".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר בתגובה כי "‏ראש ממשלת פולין הוא מכחיש שואה וכך יש להתייחס אליו. דם מליוני היהודים זועק מתוך אדמת פולין על עיוות ההיסטוריה והבריחה מאשמה. יהודים נרצחו בשואה ופולנים לקחו חלק פעיל ברציחתם. על ממשלת ישראל להיות פה למליוני הנרצחים ולגנות את דבריו בחריפות. שתיקה כמוה כהסכמה לדברים. לא יקום ולא יהיה".

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני), שנכחה באירוע, אמר על הדברים: "כמו שהיה מרגש לשמוע את רונן ברגמן מספר את סיפורו האישי לראש ממשלת פולין, כך היה מזעזע לשמוע את התגובה של ראש ממשלת פולין שמשווה את הקורבן לאלה שהשתתפו באופן פעיל בשואת העם היהודי.

"אני מאד מקווה שהמחיאות כפיים שהיו באולם אחרי שרונן ברגמן סיים את דבריו העבירו לראש ממשלת פולין מסר, שזה יותר מאשר אנחנו הישראלים היהודים שחושבים שמה שהם עשו הוא בלתי נסבל".

יו"ר יש עתיד, חבר הכנסת יאיר לפיד, אמר: "‏אמירתו של ראש ממשלת פולין היא אנטישמיות מהסוג הישן והרע. הפושעים אינם הקורבנות. מדינת היהודים לא תתן להאשים את הנרצחים במותם. אני קורא שוב לראש הממשלה נתניהו להחזיר מיד את השגרירה לישראל".