בנימין נתניהו בכנס הביטחון במינכן

נתניהו הציג במינכן חלק מהמל"ט שיורט: "נפעל נגד איראן ומשתפי הפעולה שלה"

ראש הממשלה הציג בנאומו בכנס הביטחון את אחד החלקים מכלי הטיס שחדר לפני שבוע לישראל. שר החוץ האיראני: "זה קרקס, ישראל פועלת בתוקפנות כמדיניות"
אנטוניה ימין, שליחת כאן באירופה
18 בפברואר 2018
11:42
עודכן ב 14:00

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר היום (ראשון) בנאום שנשא בוועידת הביטחון במינכן כי ישראל "תפעל ללא היסוס - לא רק נגד משתפי הפעולה עם איראן, אלא גם נגד איראן בעצמה". ברקע ההסלמה האחרונה בגבול הצפון, נתניהו הציג בפני משתתפי הכנס חלק מהמל"ט האיראני שיורט בשבת שעברה אחרי שחדר לשטח ישראל, והאשים כי איראן "רוצה לשלוט בעולם דרך טרור בינלאומי". שר החוץ האיראני זריף הגיב לנאומו של נתניהו ואמר "הייתם הקהל לקרקס. זה לא שווה אפילו תגובה". זריף הוסיף כי "ישראל פועלת בתוקפנות כמדיניות כלפי שכנותיה".


"איראן היא לדעתי האיום הכי מסוכן על העולם, לא רק עבור מדינתי - אלא גם עבורכם", הצהיר נתניהו בפני המנהיגים הנוכחים בכנס. לדבריו, "ברגע שאיראן תסיים לבנות את הנשקים שלה, לא יוכלו כבר לעצור אותם. ההסכם הגרעיני התחיל את הספירה לאחור לאיראן גרעינית תוך פחות מעשור".

על המתיחות בצפון אמר ראש הממשלה: "אני מזהיר לגבי זה כבר זמן מה. לישראל יש גבולות אדומים, ואיראן ממשיכה לנסות ולחצות את הגבולות הללו. בסוף השבוע שעבר זה הגיע לשיא חדש, כשהרסנו את המל"ט שלהם. ישראל תמנע מאיראן להתבצר בסוריה".

הוא הוסיף: "איראן מנסה להפוך את סוריה לקולוניה שלה. היא רוצה להעביר את הצבא שלה מאיראן  לחצר האחורית של ישראל. היא רוצה להקים בסיסים ימיים בים התיכון. היא רוצה להקים בסיסים למליציות שיעיות. והיא רוצה להקים בסיסים אווירים ולהעביר מטוסי קרב. היא משנה את חוקי הבסיס בסוריה - ואנחנו לא נאפשר זאת".

נתניהו הניף את חלקו של המל"ט שיורט, ופנה לשר החוץ האיראני שאמור לנאום גם כן בוועידה: "הנה חלק מאותו מל"ט איראני, או מה שנשאר ממנו אחרי שיירטנו אותו. הבאתי את זה לכאן כדי שתוכלו לראות במו עיניכם. מר זריף, אתה צריך לזהות את זה. זה שלך. אתה מוזמן לקחת איתך חזרה מסר לעריצים בטהראן – אל תעמידו למבחן את נחישותה של ישראל". 

בנוגע להסכם הגרעין בין הרפובליקה האסלאמית לבין המעצמות, אמר נתניהו: "אסור לנו לחזור על טעויות העבר. ההסכם עם איראן לא עובד. עדיין לא מאוחר לפעול. אני בטוח שהמשטר הזה בסוף ייפול, וכשזה יקרה - השלום בין היהודים לפרסים ישגשג".

עוד לפני כן, בתחילת נאומו, התייחס ראש הממשלה גם לסערה סביב התבטאותו האחרונה של ראש ממשלת פולין בנוגע לשואה, שלפיה "לנאצים היו משתפי פעולה פולנים כשם שהיו משתפי פעולה יהודים". "שישה מיליון יהודים נרצחו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם", הבהיר נתניהו, והוסיף בעברית: "לא נשכח ולא נסלח. נילחם על האמת. זוהי צוואת הנספים".

איראן: ישראל תוקפנית כלפי שכנותיה

שר החוץ האיראני מוחמד זריף הגיב לנאומו של נתניהו. "הייתם קהל לקרקס", אמר, "זה לא שווה אפילו תגובה". זריף הוסיף כי "ישראל פועלת בתוקפנות כמדיניות כלפי שכנותיה. הם יכולים להאשים את איראן, אבל זה לא יפטור אותם מאחריות. זה נובע מתוקפנות, מכיבוש ופטור מאחריות למדיניות שלהם במשך שנים רבות".

שר החוץ האיראני אמר כי "אף מדינה באזור לא יכולה לטעון שאין לה חלק במירוץ החימוש", והסיף בהתייחס להסכם הגרעין כי הוא "דוגמה לתפיסה לא של משחק סכום אפס, שיש אפשרות למטרות משותפות. זאת אולי הסיבה שאלו הרואים הכל כמשחק סכום אפס, מתנגדים להסכם בלי אפילו לחשוב על כך".

זריף אמר עוד כי "אם לא יהיה מאמץ משותף להביא לשלום באזור נהיה בבלגאן באזור, או אף גרוע יותר. נלחמנו בסדאם, דאעש וג'בהאת א נוסרה, ניסינו ליצור אזור חזק, בו יריבויות היסטוריות יכולות לעבוד במשותף. אנו קרובים מתמיד מהסלמה שתשפיע על הדורות הבאים ואני קורא לכוחות במפרץ הפרסי להצטרף אלינו. איננו מאמינים שאיראן מערערת את האזור. אנו מאמינים שאין משבר בין איראן לסעודיה".

ביום שישי נפגש ראש הממשלה עם בכירי קונצרנים כלכליים בכנס הביטחון במינכן, ואמר להם כי הוא מתכוון להמשיך להפחית את מסי החברות על מנת למשוך משקיעים לישראל. ״התפקיד שלי כראש ממשלה זה להפוך את האפשרות שלכם לעשות אצלנו עסקים לקלה יותר. תבואו לבקר אותי במשרד שלי בירושלים. אנחנו נוריד את מיסי החברות לרצפה אם צריך", אמר נתניהו. 

נתניהו נפגש בהמשך במינכן גם עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, והבהיר לו כי ישראל לא תאפשר לאיראן להתבסס צבאית בסוריה. "שלא יבנו את הבסיסים שלהם בסוריה. אנחנו נפעל נגד זה", אמר ראש הממשלה למזכ"ל האו"ם.