בית המשפט העליון
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

המרוץ לעליון: טענות נגד המועמד של השרה שקד לא נבדקו

המשפטנית, ד"ר אורית קמיר, היא שפנתה לחברי הוועדה בדבר התנהלות "בריונית ודורסנית" של פרופ' אלכס שטיין. הפשרה שסוללת את דרכו של שטיין לתפקיד: בנו יעלה ארצה וישרת בצבא
תמר אלמוג
18 בפברואר 2018
21:19

המשפטנית ד"ר אורית קמיר פנתה לחברי הוועדה לבחירת שופטים בטענה כי הם מתעלמים ולא בודקים את פניותיה אליהם בדבר התנהלות"בריונית ודורסנית" של פרופ' אלכס שטיין – המועמד של שרת המשפטים איילת שקד לשופט בבית המשפט העליון. כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. קמיר טוענת כי התנהלות זו באה לידי ביטוי בעת שעבדו יחד באוניברסיטה.

קמיר, שהעליון מצטט את מאמריה בפסקי דין, שוקלת לעתור לבג"ץ בעניין. שטיין הופיע בפני כמה מחברי הוועדה ביום חמישי האחרון והתחייב כי הוא חוזר לישראל אחרי שנים רבות מחוץ לארץ, ובנו יתגייס לצבא כשיחזור אף הוא - ובכך יסלל דרכו לתפקיד.

שרת המשפטים, שמשמשת גם יו"ר הוועדה, מסרה בתגובה: "חברי הוועדה בדקו את הטענות עם העובדים באותה תקופה וקיבלו גם את תשובתו המפורטת של פרופסור שטיין, ואלו הניחו את דעת חברי הוועדה. מהנהלת בית המשפט נמסר כי התייחסות לטענות והסתייגויות משמיעים השופטים בוועדה".

בתוך כך, המדינה מבקשת לדחות את העתירה, שנחשפה בחדשות הערב, של שדולת הנשים שדורשת מינוי שך שופטת לבית המשפט העליון, במסגרת בחירת שני שופטים חדשים. בין השאר נטען בתשובת המדינה כי חובת ייצוג הולם, שנקבע בחוק שירות המדינה, אינה רלוונטית למינוי העליון וכי ייצוג הולם יכול להיבחן גם לפי אחוזי הנשים השופטות בכל הערכאות. בעליון מכהנות ארבע נשים מתוך 15 שופטים.

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב הסיר היום  את מועמדותו לעליון. כבוב העריך כי סיכוייו להיבחר על ידי הוועדה למינוי שופטים "לא ריאליים" ולכן החליט שלא להתמודד.