אבטחה סביב שגרירות ישראל בוורשה
צילום: אי-פי

ח"כים בעצומה לנתניהו: החזר לארץ את השגרירה בפולין

כ-50 ח"כים, בהם גם מסיעות הקואליציה, חתמו על העצומה הקוראת להחריף את המשבר עם פולין בעקבות התבטאויותיו של ראש הממשלה מורבייצקי בנוגע לשואה. היוזמת, ח"כ נחמיאס ורבין: "הכחשת השואה הפכה לנורמה"
זאב קם
19 בפברואר 2018
21:16

כ-50 חברי כנסת חתמו על עצומה הקוראת לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להחזיר את השגרירה הישראלית בפולין לארץ לצורך התייעצויות – כך דווח היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. את העצומה יזמה ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), וחתומים עליה גם חברי כנסת מסיעות הקואליציה, מלבד הליכוד.


ח"כ נחמיאס ורבין יזמה את העצומה, הקוראת לראש הממשלה לנהוג ביתר תקיפות כלפי הממשלה בוורשה. זאת, בעקבות התבטאותו האחרונה של ראש ממשלת פולין מתאוש מורבייצקי, שלפיה בשואה היו "גם פושעים יהודים". לדברי הח"כית, "העובדה שהכחשת השואה הפכה לנורמה, ושהטון הזה מגיע מלמעלה, לא הותירה ברירה. לכן, אני פונה לראש הממשלה בדרישה להחזיר את השגרירה לישראל להתייעצויות".

בדברים שאמר בוועידת הביטחון במינכן ביום שבת, השווה מורבייצקי בין מעשי הפולנים בתקופת השואה לבין מעשי היהודים. בתגובה לשאלה שהפנה אליו העיתונאי הישראלי רונן ברגמן, ברקע הסערה סביב "חוק השואה" שאושר בוורשה, אמר ראש הממשלה הפולני כי "היו לנאצים משתפי פעולה פולנים, כשם שהיו משתפי פעולה יהודים, רוסים ואוקראינים".

בעקבות הסערה שחוללו דבריו של מורבייצקי, דובר ממשלת פולין פרסם הודעה שבה קבע כי לא מדובר בהכחשת השואה. "פולין מעוניינת להמשיך את הדיאלוג עם ישראל ברוח האמת והאמון ההדדי. דבריו של ראש הממשלה צריכים להתפרש כצורך אמיתי לדיון פתוח על פשעים שבוצעו נגד יהודים בתקופת השואה, ללא תלות באזרחותם של המעורבים בפשעים", נכתב.

ברקע המשבר בין ירושלים לוורשה, אתמול צוירו כתובות נאצה וצלבי קרס על לוח מודעות ושער הכניסה לשגרירות פולין בתל אביב. המשטרה הגיעה למקום, אספה עדויות ופתחה בחקירה על מנת לאתר את המבצעים.

מנהיג הסנאט הפולני פנה בשבוע שעבר במכתב לאזרחים פולנים המתגוררים מחוץ למדינה, וקרא להם לדווח לרשויות על "כל אמירה שנועדה לפגוע בשמה הטוב של פולין". המכתב של הבכיר הפולני נוסח בשבוע שלפני כן, ופורסם באתר האינטרנט של הסנאט. דובר הסנאט, סטניסלב קרצ'בסקי, קרא לארגונים פולניים הפועלים ברחבי העולם "לתעד ולהגיב לסממנים של רגש אנטי-פולני, ולאמירות או דעות שפוגעות בשם הטוב של פולין". הוא הורה להם לדווח על כך לצוותים הדיפלומטיים הרלוונטיים.

בסוף החודש שעבר אישר הסנאט הפולני את החוק שאוסר להאשים את מדינת פולין באחריות לפשעים שביצעו הנאצים על אדמתה בתקופת השואה. החוק עבר ברוב של 57 סנאטורים שתמכו מול 23 מתנגדים. 

ההצבעה שנערכה בסנאט בוורשה התקבלה בהפתעה בישראל, שכן אחרי שיחה שקיימו ראש הממשלה נתניהו ועמיתו מתיאוש מורביצקי, הייתה הערכה כי זו תידחה. דוברת משרד החוץ של ארצות הברית, הת׳ר ניוארט, התייחסה לחוק והביעה דאגה מההשלכות אישורו בסנאט על היחסים בין ישראל לפולין. היא קראה לפולנים לשקול מחדש את מהלך החקיקה.