שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חרף הבטחות כץ: פתיחת הרכבת המהירה מת"א לירושלים תידחה בחצי שנה

רכבת ישראל הודיעה לבורסה כי הדחייה נעשית מכיוון ש"טרם קיבלה את כל האישורים הרגולטוריים המתאימים". לפני חודש הבטיח שר התחבורה כי הקו יחל לפעול בחג הפסח הקרוב
שאול אמסטרדמסקי
21 בפברואר 2018
11:10

רכבת ישראל הודיעה היום (רביעי) כי פתיחת קו הרכבת המהיר בין תל אביב לירושלים, תידחה בשישה חודשים ולא תתקיים בחג הפסח הקרוב - זאת חרף ההבטחות של שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ. ברכבת דיווחו לבורסה כי הדחייה נעשית מאחר שטרם קיבלה את כל האישורים הרגולטוריים המתאימים. 

בחודש שעבר הכריז כץ כי הרכבת החשמלית תחל לפעול ב-30 במרץ, ערב חג הפסח. על פי התכנית, בתקופת ההרצה - שלושת החודשים הראשונים לפעילות הרכבת - יוכל הציבור לנסוע חינם בקו תל אביב - ירושלים באמצעות כרטיס רב קו. "בפסח הקרוב נאפשר לכל עם ישראל לעלות בהמוניו לירושלים ברכבת המהירה מתל אביב", אמר אז שר התחבורה.

בעקבות הודעת רכבת ישראל על דחיית הקו, פנה היום במכתב יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) לשר כץ. "כיצד תתמודדו עם דרישות הביטחון והבטיחות ומהם הסיכויים לפתיחת הקו בזמן? הוועדה דורשת הבהרות", נכתב.

כבל המשיך במכתבו: "מעבר לכך שבישראל כל מועד שקובעים יודעים שלא יעמדו בו, כיצד נוצר מצב שהרכבת מודעת לכך שיש בדיקות חירום ובטחון שצריכות להיעשות והם לא נעשו עד עכשיו? ברור לכל שאם כל הנושאים הנוגעים לבטיחות הנוסעים הם לא חלוטים אסור להפעיל את הקו, אך יש כאן שאלה גדולה של ניהול - הרי הפרויקט של הרכבת לירושלים כבר נמצא איתנו משנת 2001, 17 שנה, ולא הצליחו למצוא זמן להכניס בדיקות בטיחות? אולי מיהרו ברכבת עם הצהרות על פתיחה במרץ. שיהיה ברור הוועדה בראשותי תבקש הבהרות כיצד משרד התחבורה ורכבת ישראל יפעלו בנושא".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), המכהן כיו"ר המשנה בטועדה לתחבורה הציבורית בכנסת, פנה גם הוא לשר התחבורה: "הדחייה מצערת מאוד, אך שיקולי בטיחות הנוסעים קודמים לכל שיקול אחר. עד שיושלמו עבודות הרכבת, יש צורך בהרחבת חירום של מערך התחבורה הציבורית החלופית לעיר. יש להאריך את הנת"צים בדרך לירושלים באופן מיידי כדי לאפשר כניסות ויציאות מהירות לעיר".