הכרזה על רפורמת הסיעוד

שינויים ברפורמת הסיעוד: מספר שעות הטיפול השבועיות יגדל ל-28 כבר השנה

כחלון, חיים כץ וליצמן הודיעו כי במקום תוספת שעות סיעוד הדרגתית בארבע פעימות, תוקדם הפעימה השנייה כבר לנובמבר השנה. לראשונה יוכלו מבוטחים סיעודיים בכל הרמות לבחור בין גמלה כספית לבין שירותי סיעוד, בלי להמציא אישורים. ח"כ שמולי: צעדים לא רציניים
נופר משה
21 בפברואר 2018
14:57

שר האוצר כחלון, שר הרווחה כץ וסגן שר הבריאות ליצמן הודיעו הבוקר (רביעי) על שינויים של ממש ברפורמת הסיעוד. בין השאר, סיכמו השרים כי במקום תוספת שעות סיעוד הדרגתית בארבע פעימות, תוקדם הפעימה השנייה כבר לנובמבר השנה, כך שמספר שעות הסיעוד יגיע ל-28 שעות בשבוע, ברמת הסיעוד הגבוהה שיעניק מטפל ישראלי. זאת במקום 24 שעות בהצעה המקורית. רמת הסיעוד הנמוכה תעלה לתשע שעות סיעוד בשבוע.

לראשונה יוכלו מבוטחים סיעודיים בכל הרמות לבחור בין גמלה כספית לבין שירותי סיעוד, בלי להמציא אישורים. הרפורמה בסיעוד צפויה להגיע להבשלה מלאה בתוך שלוש שנים. אז יגיע מספר שעות הטיפול ברמה הגבוהה לשלושים למטפל ישראלי, ועשרים ושש לעובד זר.

על פי הרפורמה שהוצגה לפני כשלושה חודשים תעלה הקצבה לחולים סיעודיים  לעד 5,000 שקלים בחודש - במקום 3,432 כיום - החל מהחודש הבא. נוסף לכך יגדלו שעות הסיעוד המקסימליות ל-30 ויינתנו טיפולי בית על ידי קופות החולים במגוון תחומים. במסגרת התוכנית ישונה האופן שבו מסווגים המטופלים משלוש רמות חומרה לשש רמות - כך שהסכום שמשקיעה המדינה בטיפול במי שנמצאים ברמה החמורה ביותר יעלה ב-1,500 שקלים, מ3,500 ל-5,000.

שר האוצר, משה כחלון מכולנו אמר הבוקר כי מדובר בהרחבה ושיפור של תכנית הסיעוד הלאומית, תוך מתן תוספת תקציבית משמעותית. "הגדלנו בצורה משמעותי את שעות הסיעוד באופן שיענה על הצרכים של הקשישים. הבטחנו שלא נשאיר אף קשיש ללא כיסוי וזה בדיוק מה שאנחנו עושים היום״.

שר העבודה והרווחה חיים כץ מהליכוד: "באנו לעזור לאלו שנזקקים והלכנו למהלך משלב של הגדלת שעות בצורה דרמטית ועכשיו הרמה הגבוהה מכסה כמעט במלואה את העובד הזר ונתנו למבוטח לבחור אם הם רוצים שעות סיעוד, כסף או שילוב עם שירותים״.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה ציין כי הרחבת שירותי הסיעוד כוללת בשורה חברתית חשובה לאוכלוסייה המתבגרת בישראל. "נאבקתי במשך שנים למען רפורמה ממלכתית בסיעוד ואנו מיישמים אותה לטובת הנזקקים לשירותי סיעוד ובני משפחותיהם. ברצוני לברך את שר האוצר כחלון ושר העבודה והרווחה כץ על שיתוף הפעולה למען אזרחי ישראל".

חבר הכנסת איציק שמולי מהמחנה הציוני אמר כי השינויים שהוכנסו ברפורמה מבורכים ומהווים שיפור מסוים ביחס למצב הקיים, אך ביחס לרפורמת הסיעוד הממלכתי שלה התחייב משרד הבריאות אין ולא כלום. "לקרוא לכמה צעדים נקודתיים שמוצעים כאן 'תכנית סיעוד לאומית' זה ממש לא רציני. גם לאחר הרפורמה הזו הרוב המוחלט של הנטל בגובה אלפי שקלים בחודש יהיה על הקשיש ומשפחתו ומי שאין לו - ייאלץ לעבור לבית אבות שחלקם נראים כמו גיהינום, במקום להזדקן בכבוד. בפועל, המשימה לקדם ביטוח סיעוד ממלכתי הייתה ונותרה מרכזית. הממשלה ממשיכה בנוהל הפסול של לאלץ סיעודיים לבחור בין עובד זר שיאכיל וירחץ אותם ובין מרכז יום שיוכל להפיג את בדידותם. חובה לפתוח לסיעודיים את המרכזים ללא חיובם בתשלום בשעות הסיעוד שלהם."