כח צה"ל בחברון
צילום: וויסאם האשלמון, פלאש 90

צה"ל הרג פלסטיני שהסתער לעבר חיילים ביריחו; הפלסטינים: "הוא הוצא להורג"

בתיעוד של המקרה נראה האיש רץ לעבר חייל עם חפץ, נורה - ומותקף על ידי כמה חיילים בעודו שרוע על הקרקע. צה"ל: "על גופו נמצא סכין, האירוע בבדיקה"
ענבל תמיר וגל ברגר
22 בפברואר 2018
15:20

כוח צה"ל הרג הלילה (חמישי) ביריחו פלסטיני שהסתער על חיילים במטרה לתקוף אותם. לפי צה"ל, במהלך פעילות למעצר מבוקשים בעיר, התפתחה הפרת סדר אלימה שבמהלכה מחבל חמוש במוט ברזל רץ לעבר החיילים. הכוח הגיב בירי, התעמת עם המחבל מטווח קרוב והצליח לבלום אותו. על גופו של המחבל נמצאה סכין". לעומת זאת, ברשות הפלסטינית מאשימים כי הוא "הוצא להורג". 

בתיעוד של המקרה שהופץ ברשות חברתיות פלסטיניות, נראה שיאסין סראדיח, מחזיק חפץ מסוים, רץ לכיוון חייל שהיה בסמוך - ונורה על ידו. לאחר מכן, נראים כמה חיילים בועטים בפלסטיני שהיה שרוע על הקרקע, ואחד מהם אף תוקף אותו עם כלי הנשק שלו. לאחר מכן נראה הכוח גורר את הפלסטיני.  

בממשלה הפלסטינית מאשימים את ישראל במותו של סראדיח. דובר הממשלה יוסף אל-מחמוד אמר כי "ישראל ביצעה פשע נוסף המצטרף לשורת פשעים נגד העם הפלס" והוסיף "היא לא היתה מעזה להמשיך בהתנהגות זו אלמלא השתיקה של הקהילה הבינלאומית". בכיר אש"ף, סאאב עריקאת, גינה את מה שהוא מכנהף "ההוצאה להורג של הפלסטיני מיריחו" ודרש מהאו"ם לפתוח בחקירה רשמית של התקרית. "ישראל מקיימת מערכת שיטתית של פשעי מלחמה ועל כן יש לבוא עמה חשבון", אמר עריקאת בפגישתו עם נציגי סוכנות אונר"א והצלב האדום במשרדו ביריחו.

תחילה מסר צה"ל כי הפלסטיני אף ניסה לחטוף את נשקו של אחד החיילים בכוח, אולם פרט זה לא צוין בהודעת דובר צה"ל שפורסמה מאוחר יותר. עוד נמסר כי הוא פונה על ידי הכוח מהנקודה לקבלת טיפול רפואי ובהמשך נקבע מותו. לפי צה"ל,"האירוע בבדיקה". 

עמותת מועדון האסיר הפלסטיני דיווחה כי שלטונות ישראל מסרו למשפחת הפלסטיני כי היו לו עוויתות והוא שאף גז מדמיע לפני שמת. ואולם בני משפחתו טוענים כי הוא לא סבל ממחלה כלשהי. עוד דיווחו הפלסטינים כי ישראל הסכימה שרופא פלסטיני ישתתף בנתיחת הגופה. על פי דיווח אחר, הגופה תנותח בצד הפלסטיני לאחר שתימסר לידי המשפחה.

השר הפלסטיני לענייני אסירים, עיסא קראקע, האשים את ישראל באחריות למותו וטען כי מדובר בהוצאה להורג, בהרג מכוון, ובפשע.