אמיר וייסבורד
צילום: משרד החוץ

הממשלה צפויה לאשר את מינוי אמיר וייסבורד לשגריר בירדן

מאז תקרית הירי בעמאן ביולי שגרמה למשבר בין המדינות, לא כיהן שגריר בפועל בירדן. וייסבורד, הנחשב לבכיר במשרד החוץ ובעל הבנה בעולם הערבי, יחליף את עינת שלאין
גילי כהן
22 בפברואר 2018
16:32

הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון הקרוב את מינויו של השגריר החדש בירדן אמיר וייסבורד, כך נודע היום (חמישי) לכאן חדשות. זאת לאחר שמאז חודש יולי האחרון לא כיהן שגריר בפועל בירדן בעקבות המשבר הדיפלומטי בין המדינות שפרץ בשל תקרית הירי בשגרירות.

לפני כשלושה שבועות נפתחה השגרירות מחדש, אך עד כה לא כיהן בה שגריר בשל חזרתה ארצה של השגרירה היוצאת עינת שלאין, וסירובם של הירדנים לשובה לירדן. וייסברוד צפוי להחליף את שלאין בתפקיד לאחר אישור הממשלה. כיום הוא משמש כראש חטיבת המזרח התיכון במרכז למחקר מדיני במשרד החוץ, ונחשב לבכיר במשרד ובעל הבנה רחבה בעולם הערבי. עם זאת הוא מעולם לא כיהן כשגריר במדינה ערבית.

ההחלטה במשרד החוץ על מינויו וייסבורד התקבלה לפני שבועיים חרף מחאה של ועד העובדים במשרד, שעליה פורסם אז בכאן רשת ב'. העובדים הביעו התנגדות למינוי שגריר חדש, ובמכתב ששיגרו למנכ"ל משרד החוץ הם מחו על כך שלא נמצא תפקיד לשגרירה שלאין.

לדברי מקורות במשרד החוץ, הוועדה שבחרה בוייסברוד התייחסה גם ל"תפקודה המצוין" של שלאין כשגרירה בירדן, וחזרה על מחויבותו האישית והמקצועית של המשרד לתת לתרומתה של שלאין ביטוי הולם בתפקיד עתידי.

במכתב שנשלח מטעם ועד העובדים למנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, עם העתק לכל עובדי המשרד, נכתב: "לפני מספר ימים חזרה צוות שגרירות ירדן לעבודה מלאה. כולם, פרט למי שעומדת בראשו, ומשלמת 'בראשה' על האירועים, מבלי שהייתה אחראית להם".

בתקרית הירי שהציתה את המשבר בין ישראל לירדן, והביאה לסגירת השגרירות ולהחזרת השגרירה מלכתחילה, ירה מאבטח של השגרירות בשני אזרחים ירדנים. 

ישראל וירדן הגיעו להסכמה על החזרת פעילות השגרירית לסדרה במסגרת הסכם הפיוס, בו ישראל שילמה לירדן פיצויים בסך חמישה מיליון דולר והביעה חרטה והתנצלות בפני הממלכה הירדנית על התקרית. בנוסף לכך, בירושלים התחייבו לשלם פיצויים למשפחות שני הקורבנות באירוע בשגרירות ולמשפחת שופט ירדני שנהרג ב-2014.

בלשכת ראש הממשלה מסרו לאחר הסכם הפיוס כי "ישראל וירדן הגיעו להסכמה בעקבות האירועים בשגרירות ירדן ב-23 ביולי 2017, ובאירוע בו נהרג השופט הירדני ב-10 במרץ 2014. שגרירות ישראל בירדן תשוב לפעילות מלאה באופן מיידי".