רה"מ בנימין נתניהו עם נשיא פולין אנדז'יי דודה
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

סערת החוק הפולני: נתניהו מתנגד להחזרת השגרירה כדי לא לפגוע ביחסים

רה"מ מאמין כי פולין יכולה לשמש כקלף משמעותי נגד מדיניות האיחוד האירופי, אותו כינה בעבר כ"חותר תחת ישראל". גורם מדיני: דווקא עכשיו חשוב שתהיה שגרירה בפולין
גילי כהן
22 בפברואר 2018
21:58

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד להחזרת השגרירה מוורשה לישראל, או להורדת דרג היחסים עם פולין, בעקבות סערת חוק השואה במדינה. זאת, מכיוון שהוא מאמין כי פולין, יחד עם מדינות כמו הונגריה וצ'כיה הן קלף משמעותי בעמידה כנגד מדיניות האיחוד האירופי, אותו הגדיר בעבר כמי ש"חותר תחת ישראל", כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. 


נתניהו יוזם לארח בישראל את פסגת וישיגראד, המשותפת לפולין, לצ'כיה, לסלובקיה ולהונגריה, ולכן לא רוצה ליצור משבר חריף מדי עם פולין. בינתיים ישראל ממשיכה לנהל מגעים עם הפולנים מאחורי הקלעים בעקבות החוק, אך נכון לרגע זה הדיאלוג הרשמי בין שתי המדינות טרם החל. גורם מדיני אמר לכאן חדשות כי דווקא עכשיו, בשל המשבר, יש חשיבות להימצאותה של שגרירה בפולין. בשבוע הבא יהיה דיון בנושא זה בוועדת חוץ וביטחון.

לאחרונה, כ-50 חברי כנסת חתמו על עצומה הקוראת לנתניהו להחזיר את השגרירה הישראלית בפולין לארץ לצורך התייעצויות. את העצומה יזמה ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), וחתומים עליה גם חברי כנסת מסיעות הקואליציה, מלבד הליכוד.


נחמיאס ורבין יזמה את העצומה בעקבות התבטאותו האחרונה של ראש ממשלת פולין מתאוש מורבייצקי, שלפיה בשואה היו "גם פושעים יהודים". לדברי הח"כית, "העובדה שהכחשת השואה הפכה לנורמה, ושהטון הזה מגיע מלמעלה, לא הותירה ברירה. לכן, אני פונה לראש הממשלה בדרישה להחזיר את השגרירה לישראל להתייעצויות".

בדברים שאמר בוועידת הביטחון במינכן בשבת האחרונה, השווה מורבייצקי בין מעשי הפולנים בתקופת השואה לבין מעשי היהודים. בתגובה לשאלה שהפנה אליו העיתונאי הישראלי רונן ברגמן, ברקע הסערה סביב "חוק השואה" שאושר בוורשה, אמר ראש הממשלה הפולני כי "היו לנאצים משתפי פעולה פולנים, כשם שהיו משתפי פעולה יהודים, רוסים ואוקראינים".

בעקבות הסערה שחוללו דבריו של מורבייצקי, דובר ממשלת פולין פרסם הודעה שבה קבע כי לא מדובר בהכחשת השואה. "פולין מעוניינת להמשיך את הדיאלוג עם ישראל ברוח האמת והאמון ההדדי. דבריו של ראש הממשלה צריכים להתפרש כצורך אמיתי לדיון פתוח על פשעים שבוצעו נגד יהודים בתקופת השואה, ללא תלות באזרחותם של המעורבים בפשעים", נכתב.