אנואר סאדאת במשכן הכנסת
צילום: משה מילנר, לע"מ

פרוטוקול פורום מטכ"ל לאחר ביקור סאדאת נחשף: "מתכוננים למלחמה"

כ-40 שנה לאחר הביקור ההיסטורי שהוביל להסכם השלום עם מצרים, נחשפים הדיונים של בכירי צה"ל באותה תקופה אשר מביעים ספקות וחששות: "אנחנו לא יודעים מה סאדאת מנסה להשיג"
כרמלה מנשה
25 בפברואר 2018
08:04

במלאת 40 שנה לביקור ההיסטורי של נשיא מצרים אנואר סאדאת בישראל ארכיון צה"ל במשרד הביטחון חשף היום (ראשון) לראשונה את פרוטוקול הישיבה הדרמטית של פורום המטה הכללי ב-22 בנובמבר 1977, שלושה ימים לאחר נחיתתו של סאדאת בישראל. הפרוטוקול סווג כסודי ביותר והוא כולל הערכות מודיעין ואסטרטגיה של בכירי המטכ"ל.

בראש הישיבה עמד הרמטכ"ל דאז רב-אלוף מוטה גור, ועמו אלופי צה"ל שלחמו במלחמת יום הכיפורים, ובעקבות כך הביעו עמדה זהירה בנוגע לשיחות השלום. הישיבה נפתחה בסקירת מודיעין של ראש אמ"ן האלוף שלמה גזית, ולאחר מכן החלו להתדיין הקצינים ולהביע תהיות על ביקור הנשיא המצרי.

מוטה גור גילה ספקנות גדולה בנושא: "אני אוסף אינפורמציה. הייתי בארוחת ערב והיא לא הייתה טובה". הוא אומר כי אחרי נאומי בגין וסאדאת ההנחיה האופרטיבית שקיבל ממשרד הביטחון, מחברי ועדת השרים לביטחון וגם מחלק גדול מאוד של חברי הכנסת הייתה להכין את מחסני החירום למלחמה.

עוד סיפר מוטה גור בישיבת המטכ"ל כי בגין שאל את סאדאת אם הוא יזמין אתו לקהיר, וסאדאת השיב: "אזמין אותך לסיני". לכך השיב בגין: "לסיני אני יכול להזמין אותך". האלוף יאנוש בן גל הביע גם כן ספקות, אך החמיא לנשיא המצרי על הנאום: "עצם המעשה של הגעתו זו פריצת דרך".

"אנחנו לא יכולים לדעת מה הכוונות שלו". מנחם בגין ואנואר סאדאת (צילום: אי-פי)

האחראי על גזרת הדרום באותה תקופה האלוף הרצל שפיר אמר: "האם אנחנו יכולים לדעת מה סאדאת באמת רצה להשיג? התשובה היא לא. זה נעלם אחד גדול". סגן הרמטכ"ל, שכעבור תקופה קצרה מונה לרמטכ"ל, האלוף רפאל איתן דווקא חלק על גור והביע אופטימיות כשאמר כי "עצם הביקור הוא הישג".