שרת המשפטים איילת שקד
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שקד על פרשת גרסטל: "נתניהו תמך במינוי מנדלבליט לאורך כל הדרך"

בהתייחסותה לפרשה הוסיפה שרת המשפטים כי היא שוחחה עם נשיאת העליון אסתר חיות על הנושא ואמרה כי היא "סומכת על שיקול דעתה". על האפשרות להקדמת הבחירות אמרה: "הקואליציה מגובשת"
מערכת כאן חדשות
25 בפברואר 2018
10:58

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה היום (ראשון) לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובפרט לחשד כי יועץ ראש הממשלה ניר חפץ הציע לשופטת הילה גרסטל לקדם את מועמדותה ליועצת המשפטית לממשלה בתמורה לסגירת תיק פלילי נגד שרה נתניהו. בראיון לתמר אלמוג בתכנית סדר יום בכאן רשת ב' אמרה שקד על החשד : "נתניהו ואני היינו מאוחדים לאורך כל הדרך בדעה שאביחי מנדלבליט הוא המועמד המתאים ביותר לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה".

עוד הוסיפה השרה בנושא כי "אני לא יודעת על כך שראש הממשלה הסיר את תמיכתו במנדלבליט אחרי שהאחרון השיב בוועדת האיתור שיטפל בתיק המעונות". על מעורבותה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ועדותה בפרשה אמרה שקד: "שוחחתי עם חיות על הפרשה. השיחה שלה עם גרסטל הייתה כבר אחרי מינוי מנדלבליט ואני סומכת על שיקול דעתה". 

דברים דומים בנוגע לפרשה נשמעו גם משני חברים לשעבר בוועדת האיתור לתפקיד היועמ"ש, חברת הכנסת ענת ברקו (ליכוד) ושר המשפטים לשעבר משה נסים. ברקו אמרה הבוקר בראיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' כי היא אינה זוכרת שהשם של השופטת גרסטל עלה בוועדה באופן מיוחד. "הייתי בוועדה מאוד מובנית שהתנהלה בצורה מקצועית והאנשים עשו עבודתם נאמנה. מתחילת הדרך מנדלבליט היה מועמד, אדם מאוד ראוי, משפטן מצוין".

השר לשעבר משה נסים אמר בשבוע שעבר בדומה לשרה שקד כי נתניהו תמך לאורך כל תהליך הבחירה במינויו של היועץ הנוכחי, אביחי מנדלבליט, לתפקיד. "מעולם הוא לא הצביע, ולו ברמז, על שינוי בעמדתו", הבהיר נסים. הוא הוסיף כי "גרסטל אמנם הייתה ברשימת המועמדים, אך לא נתניהו ולא מישהו מטעמו ניסו בשום דרך לקדם את מועמדותה"

בנוגע לאפשרות להקדים את הבחירות אמרה שקד בראיון עמה כי "חקירה לכשעצמה לא צריכה להוביל לבחירות. הקואליציה מגובשת, ואין מישהו בממשלה שמסתכל על סקרים עכשוויים". כשנשאלה על ההתבטאויות החריפות מצד חלק מחברי הכנסת מהליכוד נגד עדי המדינה בחקירות נתניהו סירבה שקד לגנות את הדברים ואמרה כי אלו התבטאויות שהן במסגרת חופש הביטוי.

היא הוסיפה שכשרת משפטים היא רואה בעדי מדינה כ"חלק מההליך הפלילי שבו משתמשת המשטרה וכל אדם מקבל את ההחלטה לעצמו, אבל צריך לזכור שעד מדינה הוא מי שהיה שותף לפשע".

שקד: "פרופ' שטיין הוא עילוי משפטי"

שקד גם התייחסה בראיון פעם נוספת למינויים הטריים של פורפסור אלכס שטיין והשופט יצחק גרוסקופף לבית המשפט העליון: "אני בטוחה ששניהם עוד יתרמו הרבה לבית המשפט והמדינה מרוויחה מהמינוי. אני חושבת שמאז שנכנסתי לתפקיד מונו שופטים עם תפעסת עולם יותר שמרנית. אני לא מסתכלת על פסק דין כזה או אחר, אבל אני מאוד מרוצה מבית המשפט העליון באופן כללי ובפרט מהשופטים שמונו".

על פרופ' שטיין ועל ההסתייגויות ממינויו אמר שקד: "חיפשתי מישהו שהוא עילוי משפטי, ושטיין הוא אקדמאי מאוד פורה וכתב הרבה מאוד מאמרים שמהם אפשר ללמוד על תפיסת עולמו. הניסיון האקדמי הרב שלו מכפר על העובדה שבשנים האחרונות הוא לא גר בישראל".

בנוגע לסוגיית מעצרי חשודים לפני כתב אישום אמר שרת המשפטים: "אני חושבת ששופטי המעצרים לא צריכים לקבל אוטומטית את בקשות המשטרה והפרקליטות ויש לבחון כל בקשה לגופה. יש זכויות חשודים ואסור שהיד תהיה קלה על ההדק. גם עניין הצילומים של החשודים על ספסלי בית המשפט שזה אולי דבר שצריך להימנע ממנו".