חיילות צה"ל
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

ארבע לוחמות ייצאו לקורס מפקדי טנקים לאחר שהוכשרו בהצלחה לשריון

ארבע הלוחמות התגייסו לפיילוט מבצעי בשריון לפני שנה, ועברו אותו בהצלחה. הן צפויות לשרת יחדיו בצוות שיפעל בגבולות
רועי שרון
25 בפברואר 2018
22:04

‏ארבע טנקיסטיות סיימו בהצלחה הכשרה כלוחמות שריון וישולבו בקרוב בקורס מפקדי טנקים - כך פורסם היום (ראשון) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. ארבע הטנקיסטיות התגייסו לפני כשנה, לצד 13 חיילות נוספות, והשתתפו בפיילוט שמכשיר לוחמות בשריון.

הלוחמות סיימו את פרק ההכשרה ואת התעסוקה המבצעית עם קרקל, וייצאו בימים הקרובים לקורס מפקדי טנקים, שיתקיים במסגרת מגדרית. המשמעות היא כי ארבעתן ישהו ביחד בטנק.

ההכשרה נבנית בצורה מותאמת למשימת הגנת הגבולות ולא תכלול תרגול של צוות מעורב, על מנת לבחון את היעילות המבצעית של צוות מגדרי של לוחמות.

כבר באוקטובר 2017 דווח לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי ארבע לוחמות בחיל השריון, שלוקחות חלק בפיילוט לשילוב נשים בחיל, ייצאו בעוד חודש לקורס מפקדי טנק. גורם צבאי מסר אז כי הפיילוט מסתמן כהצלחה. עם זאת, נאמר, כי ההחלטה אם להרחיב את הפיילוט ולאפשר לנשים להתגייס לחיל השריון לא תתקבל בעוד חודש, אלא לאחר התעסוקה המבצעית שתימשך שלושה עד ארבעה חודשים. 

חודשיים לאחר מכן פורסם בכאן חדשות כי לאחר שמונה חודשים, הסתיימה ההכשרה הראשונית של 13 לוחמות טנקים ראשונות בצה"ל במסגרת תוכנית פיילוט. נמסר כי הלוחמות יישלחו לתעסוקה מבצעית בדרום, ובחודש מרץ יושלם הפיילוט עם סיום השלב המסכם בהכשרתם, ויוחלט האם להמשיך למחזור הכשרה נוסף.

במהלך התוכנית עברו הלוחמות החדשות ארבעה חודשי טירונות קרבית ולאחריה אימון מתקדם של ארבעה חודשים נוספים. בתקופה הקרובה יחלו הלוחמות את הפרק הבא בשירותן הצבאי - ויתפסו לראשונה קו בגבול הדרומי.

"עומדים אנו היום בפני היסטוריה קטנה", אמר אז מפקד חטיבת ההכשרה, אל"ם מורן עומר, בטקס שנערך באתר ההנצחה "יד לשריון", בראשות קצין השריון הראשי, תא"ל גיא חסון. "לראשונה נעניק את אות הטנקיסט על דש בגדיהן של לוחמות צה"ל".