נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נשיאת העליון חיות לשופטים: "היו זהירים בדבריכם ובהתנהלותכם"

בעקבות חשיפת המסרונים בתיק בזק, שיגרה הנשיאה מכתב לשופטים ולרשמים: "אל תיפול רוחכם, נמשיך לעשות הכל לשמור על אמון הציבור"
אמוץ שפירא
26 בפברואר 2018
09:49

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, קראה הבוקר (שני) לשופטים להמשיך לפעול במקצועיות ולשמור על אמון הציבור במערכת המשפט, בעקבות חשיפת המסרונים בתיק בזק. במכתב ששלחה לשופטי ורשמי בתי המשפט כתבה חיות: "היו זהירים בדבריכם ובהתנהלותכם ומעל לכל, אל תיפול רוחכם".

"מערכת בתי המשפט נתונה שלא בטובתה בעין הסערה. הנושא הועבר בפנייה משותפת שלי ושל שרת המשפטים לבירור בפני נציב תלונות הציבור על שופטים מיד לאחר הדיווח", כתבה נשיאת בית המשפט העליון. "זהו מסלול הטיפול שעומד לרשותי ולרשות שרת המשפטים על פי החוק לטיפול בנושא בשלב הנוכחי. לאחר שימוצה הבירור ותתקבל החלטת הנציב ניתן יהיה לבחון מהם הצעדים שבהם יש לנקוט".

מוקדם יותר היום סיפרה השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין על התדהמה בעקבות חשיפת הפרשה. בראיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב' אמרה בקנשטיין: "קיבלתי שוק, זה לא יעלה על הדעת. מדובר בשיח אסור. כשהייתי שופטת לא עלה בדעתי שמישהו יעז להתכתב איתי או שאענה לו. עורכי דין לא פונים אישית לשופט. בוודאי שלא עם התוויית קו בהחלטה".

הראיון המלא עם השופטת בדימוס עדנה בקנשטיין:

"מה שהתגלה אתמול הוא עילה להרחקת השופטת והתובע מתפקידם", הסבירה השופטת בדימוס. "הכוח של מערכת המשפט הוא האמון בה. כששופט עושה דבר כזה הוא פוגע בקודש הקודשים של מערכת המשפטית. הוא צרי להיענש. כס המשפט זה לא מקומו".

הדברים נאמרו בעקבות החשיפה בחדשות 10 כי שופטת המעצרים בתיק בזק בבית המשפט בתל אביב, רונית פוזננסקי-כץ ונציג הרשות לניירות ערך בתיק, עו"ד ערן שחם-שביט, תיאמו לכאורה במסרונים את הארכות המעצרים של חשודים בפרשה.