אלוביץ' בבית המשפט
צילום: פלאש 90

שאול אלוביץ' וניר חפץ יישארו במעצר – השופט: "קשה להמעיט בחומרת הפרשה"

מעצרם של בעל השליטה בבזק ויועץ התקשורת המקורב לנתניהו הוארך עד יום ראשון. "גם כאשר נפלו פגמים בהליך של בית המשפט, התיק איננו סובל שחרור בשלב זה", הסביר השופט בעקבות ההתכתבויות שנחשפו אמש
ליאל קייזר, רום ליאור ותמר אלמוג
26 בפברואר 2018
10:37
עודכן ב 18:04

בית משפט השלום בתל אביב האריך היום (שני) את מעצרם של בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ניר חפץ, עד יום ראשון, ואת מעצרו של יועץ התקשורת של אלוביץ', אלי קמיר, עד יום רביעי. בדיון בהארכת מעצרם של החשודים בתיק 4000 בעקבות חשיפת פרשת המסרונים קבע שופט עלאא מסארווה: "גם כאשר נפלו פגמים בהליך על ביהמש לבחון את הדברים לגופם - התיק איננו 'סובל' שחרור בשלב זה".

השופט מסארווה הוסיף כי "קשה להמעיט מחומרת הפרשה". לדבריו, למרות שהחשודים טענו לפגיעה בזכויותיהם, ובפרט ל"תנאי מעצר קשים", האינטרס הציבורי יהיה להותיר אותם במעצר בשל חשש כבד לשיבוש החקירה. "בעבירות מסוג זה קבוע בהן חשד טבוע לשיבוש מהלכי חקירה. שחרור החשודים בשלב זה עלול להביא לפגיעה קשה בחקירה", כתב בהחלטתו.

קודם לכן שוחררה איריס אלוביץ' לעשרה ימי מעצר בית. היא הורחקה ממשרדי קבוצת בזק למשל 45 ימים ונאסר עליה ליצור קשר עם המעורבים בפרשה, למעט שאול ואור אלוביץ'. בנוסף הוצא נגדה עיכוב יציאה מהארץ לחצי שנה. מוקדם יותר שוחרר בנה, אור, בתנאים מגבילים. מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר נשלחה לשבוע מעצר בית. כמו כן היא הורחקה ממשרדי החברה למשך חודש, וגם נגדה הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ. בתוך כך עמיקם שורר שוחרר ביחידת להב 433 לחמישה ימי מעצר בית.

ניר חפץ ושאול אלוביץ' בדיון הארכת מעצרם:

שאול אלוביץ': "מנסים לחסל אותי"

שאול אלוביץ' פירט במהלך הדיון בהארכת מעצרו על אופי החקירה שעבר. "היא הייתה בצל הניסיונות החוזרים לפגוע בנשמתי, עד לפגיעה קשה בכבודי. כל ערב ישבתי אצל החובש חצי שעה - שעה. מנסים לנצל את המעצר הזה לשבור אותי, שאודה בדבר שלא עשיתי מעולם. אמרתי שאני לא אשקר מעולם ולא אודה במה שלא עשיתי וגם אם אפול ואקבל התקף לב אני לא אודה".

"מנסים להכניס לי - 'רק תודה רק תודה', אני מרגיש שמנצלים את המעמד לשבור אותי ולחסל אותי. הם יחסלו אותי, נפשית ובריאותית יחסלו אותי", סיים אלוביץ'.

ניר חפץ בדיון הציג את תחושותיו בפני בית המשפט: "פעמיים הוארך המעצר ואין צליל של ביקורת על כך. ראיתי שהשופט שאל את המשטרה ובדק מה הם עושים. מה שבית המשפט לא ידע - זה שהמשטרה עבדה עליו בעיניים. נשאלתי אולי שלוש, ארבע שאלות טכניות, ואילולא היו פרסומים בתקשורת לא הייתי יודע במה אני חשוד"

"עד היום פגשתי 30 חוקרים, עשרות מיליוני שקלים נשפכים על הדבר הזה. הלהט שהמערכת מפעילה עליי לחץ לא ראית מימיך, זה בלתי ייאמן. אני מבקש מבית המשפט שישקול טוב טוב. אני חף מפשע, נקי כפיים, אני מבקש שיישאר משהו מהזכויות שלי", פירט חפץ.

במהלך הדיון בעניינו של בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', הדגיש עורך דינו, ז'ק חן כי "ההליך המשפטי זוהם באופן חסר תקנה". בתגובה טען השופט מסארווה כי הארכות המעצר נעשו בהסכמה. בתגובה טען חן: "ההסכמה הייתה על בסיס האמון בבית המשפט, הן אינן תקפות בנסיבות האלה".

"ההתנהלות מול השופטת הייתה עניינית"

עו"ד עודד סבוראי, המייצג את עו"ד ערן שחם-שביט מהרשות לניירות ערך מסר כי ההתנהלות מול השופטת בתיק הייתה עניינית. "הוא משפטן מקצועי, הגון וערכי, המבצע את עבודתו במסירות ובנאמנות מלאה. כל התנהלותו מול השופטת פוזננסקי-כ״ץ היתה עניינית ובמסגרת המקובלת והלגיטימית".

בנוסף לכך הדגיש עו"ד סבוראי כי עו"ד שחם-שביט החליט לצאת לחופשה עד לסיום הבירור בעניינו. הוא הסביר את מעשיו וטען כי הוא "עדכן את השופטת, כי עמיתיו מיחידת להב 433 צפויים לבקש הארכת מעצר של שלושה ימים, אולם הוא - כנציג הרשות לניירות ערך - סבור שניתן להסתפק ביומיים".

הדיון נערך לאחר החשיפה בחדשות 10 על תיאום ההארכות המעצר בתיק בזק. התכתבות מסרונים בין שופטת המעצרים בתיק בזק בבית המשפט בתל אביב, רונית פוזננסקי-כץ ונציג הרשות לניירות ערך בתיק, עו"ד ערן שחם-שביט, חשפה ככל הנראה כי השניים תיאמו מראש את תקופת המעצר של החשודים בפרשה.

בין המסרונים שנשלחו עולה כי שחם-שביט כתב לשופטת: "הבשורות הנחמדות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים, תיראי מופתעת". פוזננסקי-כץ השיבה: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת".