הנער מוחמד תמימי
צילום: אי-פי

מוחמד תמימי: "שיקרתי שנפלתי מהאופניים כי פחדתי"

בן דודה של עהד תמימי מספר בראיון לכאן חדשות מספר כי אמר שנפצע בנפילה מאופניו רק מחשש שהחוקרים יפגעו בו. על אף העדויות והממצאים הרפואיים המצביעים על פציעת ירי, בצה"ל עומדים מאחורי הטענה כי הוא לא נפצע מירי
רועי שרון ודנה בן שמעון
27 בפברואר 2018
19:03
עודכן ב 22:00

"אמרתי שנפלתי מהאופניים כי פחדתי מהם", כך סיפר היום (שלישי) בראיון לכאן חדשות מוחמד תמימי בן ה-15, בן דודה של העצורה עהד תמימי מהכפר נבי סאלח. ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים פרסמו היום הודעה ולפיה הם עומדים מאחורי הטענה כי תמימי נפצע בראשו בעקבות תאונת אופניים ולא מירי כדור גומי בעת עימותים עם כוחות צה"ל. זאת על אף הפציעה החמורה בגולגלתו של הנער, שאילצה את הרופאים להסיר חלק ממנה, ועדויות שונות על כך שתמימי נורה זמן קצר לפני שקרובת משפחתו תועדה סותרת לחייל צה"ל. הדברים פורסמו בעמוד הפייסבוק בערבית של המתפ"ש.

צפו בראיון עם מוחמד תמימי:

בהודעת המתפ"ש מבהירים כי בפוסט שפורסם אתמול הובאה הטענה על פציעת תמימי בתאונת אופניים על בסיס עדותו של הנער עצמו, לאחר שנעצר בחשד ליידוי אבנים והפרות סדר. "אמש פרסמנו את גרסת הנער מוחמד תמימי כפי שהוא סיפר מספר פעמים במהלך שיחה עם קצין המנהל האזרחי ביום שני, לפיה הפציעה בראשו נבעה מכידון של אופניים חשמליים, עת שנפל במהלך רכיבה. עדותו של הנער צולמה ותועדה ועל בסיסה פורסם הפוסט אמש".

הפוסט בעמוד בערבית של מתאם פעולות הממשלה בשטחים:

עוד נטען בהודעת המתפ"ש כי הפוסט מציג את שתי הגרסאות בנוגע לפציעתו של תמימי: "נדגיש כי הצגנו את שתי הגרסאות, זו של האב וזו של הבן, תחת הכותרת "מהי האמת ביחס למוחמד תמימי?" ובהתייחס לתרבות השקר וההסתה הפלסטינית. גם במקרה זה, האמת באשר היא תמיד נר לרגלינו ונמשיך להציג את האמת כדי לחשוף את מנגנון ההסתה הפלסטיני".

משפטה של עהד תמימי נפתח לפני שבועיים. הנערה נמצאת במעצר מאז 19 בדצמבר. בנוסף לתקיפה המיוחסת לה של קצין צה"ל בנבי סלאח, אירוע שתיעודו עורר הדים רבים, היא נאשמת בתקיפה של אנשי כוחות הביטחון בחמישה מקרים נוספים. על פי האישום, תמימי השתתפה בהפרות סדר, זרקה אבנים, איימה והסיתה. גם אמה של תמימי, נרימאן, מואשמת אף היא בתקיפת קצין, בהשתתפות בהפרות סדר ובהסתה בפייסבוק לביצוע פיגועים.

בית המשפט דחה את בקשתה של פרקליטתה של תמימי, גבי לסקי, לקיים את המשפט בדלתיים פתוחות בנימוק כי "זו טובת הקטינה". תמימי היא קטינה (בת 16), אך הדיונים בעניינה התקיימו עד כה בדלתיים פתוחות. לסקי טענה כי המשטרה והצבא עצמם צילמו את תמימי בעת מעצרה ובתום הדיון הבטיחה לערער על ההחלטה. כמו כן, בתשובה לכתב האישום טענה ההגנה כי אין בסמכות בית המשפט הצבאי לשפוט את תמימי. הדיון הבא במשפט יתקיים במרץ.