ח"כ אמיר אוחנה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ אוחנה: "יש פסיקות בג"ץ בלתי חוקיות בעליל"

חבר הכנסת מהליכוד תקף בחריפות את בית המשפט ואמר כי "ברגע שבג"ץ מתערב בהחלטות שקשורות לשלום האזרחים, אחריות הממשלה היא לשים קו אדום"
מערכת כאן חדשות
27 בפברואר 2018
23:16

חבר הכנסת אמיר אוחנה (ליכוד) תקף הערב (שלישי) בחריפות את בית המשפט ואמר כי "יש פסיקות בג"ץ בלתי חוקיות בעליל". את הדברים הח"כ בתוכניתו של יעקב אייכלר "כאן הלילה" בכאן רשת ב'.

אוחנה הוסיף כי הגיע הזמן לדון האם על הממשלה לקיים פסיקות כאלה. "האחריות הראשונה שיש למדינה היא על שלום אזרחיה, וכאשר בג"ץ מתערב בהחלטות שיכולות לפגוע בשלום האזרחים אני מצפה מהממשלה לשרטט קו אדום ולהגיד "עד כאן"", אמר אוחנה.

האזינו לראיון המלא:

הח"כ הוסיף: "לא כל פסיקה צריך לבצע, כמו שלא כל חוק צריך לבצע. לדוגמה, חוקי גרמניה הנאצית היו חוקים שאסור היה לבצע אותם. כמו שיש פקודות בלתי חוקיות וחוקים בלתי חוקים, אז יש גם פסיקות בלתי חוקיות".

אוחנה גם הביא כדוגמה את הפסיקה שאסרה על הריסת בתים בציר כיסופים, אשר שימשו מחסה לאחר מכן לרוצחי חטואל כהן, שנרצחה יחד עם ארבעת ילדיה בפיגוע בציר כיסופים ב-2005. לדבריו, השופטים יכלו אז למנוע את הרצח הזה.

לאחרונה הורתה נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, לקיים דיון נוסף בפסיקת בג"ץ שלפיה למדינה אין סמכות להחזיק גופות של מחבלים לצרכי מיקוח. חיות קיבלה את בקשת המדינה לערוך עוד דיון בנושא, וקבעה כי הגופות לא יוחזרו בינתיים עד לקבלת הכרעה. הדיון הנוסף יתקיים בחודש יוני בהרכב מורחב של שבעה שופטים, בראשות הנשיאה חיות.

לפי הפסיקה הראשונה של בג"ץ מחודש דצמבר שעבר, למדינה אין סמכות חוקית להחזיק בגופות מחבלים לצורכי משא ומתן. השופטים קיבלו ברוב של שניים מול אחד את העתירה שהגישו משפחות מחבלים, שגופותיהם מוחזקות בישראל, וקבעו כי "מדינת ישראל, כמדינת חוק, לא יכולה להחזיק בידיה גופות לצורכי משא ומתן, בשעה שאין חוק מופרש שמאפשר לה לעשות זאת". בג"ץ הקציב למדינה חצי שנה לעגן את הסמכות בחוק, אחרת יורה על החזרת הגופות למשפחותיהם.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אז לפסיקה של בג"ץ האוסרת להחזיק גופות מחבלים ואמר כי "מדובר בהחלטה בעייתית מאוד. אסור לתת לחמאס מתנות חינם". הוא הוסיף כי בכוונתו למצוא פתרונות "מעשיים וחוקיים" כדי להמשיך ולהפעיל לחץ על חמאס. שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע כי הנחה לפעול ללא דיחוי לחקיקתו של חוק, שיאפשר החזקה בגופות מחבלים לצורכי משא ומתן להשבתם של שבויים ונעדרים.