t
יו"ר מרצ, זהבה גלאון
צילום: תומר נויברג ומרים אלסטר, פלאש 90

דרמה פוליטית: יו"ר מרצ גלאון וח"כ גילאון הודיעו על פרישה מהבחירות במרצ

זהבה גלאון פנתה במכתב לחברי המפלגה: "הבנתי שהמתפקדים מעוניינים בהנהגה חדשה". זמן קצר לאחר מכן הודיע יריבה לבחירות אילן גילאון גם הוא על פרישתו
יואב קרקובסקי ומיכאל שמש
28 בפברואר 2018
12:27

יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, הודיעה היום (רביעי) כי היא מסירה את מועמדותה מהבחירות לראשות המפלגה, שיתקיימו ב-22 במרץ, ולא תתמודד לקדנציה נוספת. זמן קצר לאחר מכן הודיע יריבה לבחירות, חבר הכנסת אילן גילאון, כי הוא פורש אף הוא, מסיבות בריאותיות.

רשימת המועמדים לראשות המפלגה כוללת כעת את ח"כ תמר זנדברג, מזכ"ל "שלום עכשיו" לשעבר אבי בוסקילה והפעיל החברתי צחי דבוש.

לדברי היו"ר גלאון, היא התרשמה שמתפקדי מרצ מעוניינים בהנהגה חדשה. ״הצגתי מועמדות פעם נוספת בניסיון להביא למפץ פוליטי בשמאל, שיחבר למרצ אנשים ממפלגת העבודה ומהרשימה המשותפת, לצד אנשים מארגוני החברה האזרחית ששותפים שביחד יכולים לייצר כוח שמאל גדול", כתבה גלאון בהודעתה, "אך משיחות שהיו לי עם מתפקדים בכל רחבי הארץ בשבועות האחרונים הבנתי שהם רוצים הנהגה חדשה".

״פתיחת מרצ הייתה הצלחה אדירה ואני לא מתחרטת עליה לרגע", המשיכה גלאון. "כל חיי הפוליטיים נלחמתי למען עקרונותיי וערכיי. הייתי עושה את הכל שוב גם בידיעת המחיר האישי מראש. אני במרצ וברצ מהיום שניתנה לי זכות בחירה, ועבורי מפלגה היא כלי לשינוי, לא סידור עבודה".


יו"ר מרצ הוסיפה כי "לא פעם מתחתי ביקורת על פוליטיקאים שנדבקו לכיס, והיום יש לי הזדמנות לא לדרוש, אלא גם לקיים ולהעביר מסר: נבחר הציבור הוא שליח הציבור שצריך להיאבק על העתיד לא על התפקיד. אני גאה בזכות שהייתה לי להנהיג את השמאל הישראלי, ואני שמחה לראות את מרצ נפתחת. אני יודעת שאני משאירה למי שיחליף, או תחליף, אותי מפלגה חזקה ומבוססת משקיבלתי לידיי".

גלאון התפטרה בנובמבר שנה שעברה מהכנסת במטרה לשכנע את ממסד המפלגה להעביר מידיו את בחירת היו״ר והרשימה לכנסת לציבור הרחב בפריימריז. בזכות המהלך שקידמה, המפלגה הגדילה את מספר המתפקדים ב-70% עם 31 אלף חברים.

גילאון: "עברתי אירוע רפואי שמגביל את היכולת שלי להמשיך"

ח"כ גילאון חשף כי לפני שבועיים עבר אירוע בריאותי שאינו מאפשר לו להמשיך במירוץ לראשות המפלגה. הוא הודה לתורמים ואמר כי יחזיר את התרומות. בסרטון שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו אמר גילאון כי "אנחנו היום המחנה המשמעותי ביותר, לא רק במרצ, אלא גם בשמאל הציוני בישראל. האדומים והקבוצה הנרחבת שלו, היא תמשיך להתקיים אני מניח שבימים הקרובים המחנה ייתכנס כדי לקבל החלטות פוליטיות לגבי המשך הדרך. מקווה שלא ביישתי אתכם, לאורך כל הדרך. כל חיי הייתי נאמן למשפט קטן שאומר סור מרע ועשה טוב, בקש שלום ורדפהו, אני מקווה שרוב הזמן הצלחתי לעמוד במשפט הזה".


ח״כ תמר זנדברג, המתמודדת על ראשות מרצ, התייחסה להודעת גלאון ואמרה כי היא יו"ר מרצ היא "מנהיגה אמיצה ופורצת דרך, שנמצאת בשורה אחת עם שולמית אלוני ויוסי שריד". לדברי זנדברג, "כל דרכה הציבורית התאפיינה במחוייבות ערכית עמוקה לשמאל הישראלי. היא הובילה את מרצ והשמאל הישראלי להישגים משמעותיים בתקופה של טלטלות לא פשוטות. גלאון הוכיחה אומץ ואחריות כשהובילה את פתיחת השורות במרצ״.

על פרישתו של גילאון אמרה כי "גילאון הוא הלב הפועם של השמאל, ואני מאחלת לו קודם כל בריאות טובה וחזרה מהירה לחזית המאבקים החברתיים. ההישגים שרשומים על שמו הם מאבני היסוד של השמאל והוא ניהל וימשיך לנהל אותם מתוך מחוייבות אידיאולוגית עמוקה ויכולות פוליטיות מרשימות, והוא מעל הכל - בן אדם".

הפעיל החברתי אבי דבוש, המתמודד גם הוא על ראשות מרצ, אמר כי "גלאון היא ממנהיגות השמאל הבולטות בישראל בעשורים האחרונים, והיה לי הכבוד לשתף איתה פעולה בעשייה הפוליטית ובפרט בקידום הבחירות הפתוחות במרצ, שמביאות להתחדשות ולהגדלת השורות. יש לה זכויות גדולות בחקיקה ובהנהגה, ואני מאחל לה בהצלחה בהמשך הדרך והמשך שותפות רעיונית בקידום צדק חברתי, הסדר מדיני ודמוקרטיה משגשגת".


מועמד נוסף לראשות המפלגה, אבי בוסקילה, הגיב על ההתפתחויות: "מתפקדי מרצ צריכים להכריע עכשיו בין עוד מאותו הדבר למהפכה. כולם מבינים שאם מרצ תמשיך לבחור באותם הפרצופים היא שוב תגרד את אחוז החסימה כפי שהיה במערכות הבחירות האחרונות. מרצ לא צריכה התחדשות, מרצ צריכה מהפכה. יש רק מועמד אחד שבאמת יכול להביא ציבורים חדשים, כל השאר אלה סיסמאות בחירות וחלומות באספמיה".

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אמר בתגובה לפרישתה של גלאון כי "זהבה היתה ותישאר מנהיגה פורצת דרך. פוליטיקאית רודפת צדק, גם במחיר של פגיעה בפופולריות רגעית. זהבה הגיעה לפוליטיקה כדי לשנות מציאות ולא הפסיקה להיאבק למען יצירת מציאות טובה יותר. מדינית, חברתית ומעל לכל מציאות אנושית, בה היחס לאנשים לא תלוי במוצאם, מגדרם או תעודת הזהות שלהם, אלא בהיותם בני אדם".