תיעוד: הפלסטיני שנהרג בתקרית עם צה"ל ביריחו נורה מטווח אפס - וטופל רק לאחר כחצי שעה

מסרטון חדש שפרסם "בצלם" עולה כי לאחר שנורה יאסין א סראדיח החיילים הכו אותו, לא העניקו לא טיפול רפואי והוא פונה מהמקום רק לאחר 25 דקות. צה"ל: מצ"ח פתחה בחקירה
משה שטיינמץ
28 בפברואר 2018
15:58

חיילים היכו במשך דקות ארוכות את יאסין א סראדיח, הפלסטיני שמת בשבוע שעבר ביריחו, ורק לאחר כעשרים וחמש דקות מרגע שנורה פינו אותו מהמקום בג'יפ צבאי - כך עולה מתיעוד וידאו חדש שמפרסם היום (רביעי) ארגון בצלם, ממצלמות אבטחה של חנויות ביריחו. הסרטון גם מתעד כי באופן חד משמעי, הוא נורה בפלג גופו התחתון על ידי חייל לפני שהוכה.

הפלסטינים טענו מיד לאחר האירוע כי א סראדיח מת כתוצאה מירי, אך צה"ל שינה גרסאות בין מוות כתוצאה מגז מדמיע שירה אחד החיילים לבין ירי חי. הוא נורה מטווח קרוב לאחר שהתקרב אל הכוח עם מוט ברזל ארוך בידו וניסה לתקוף את החיילים. נתיחת המכון לרפואה משפטית שנערכה ביום שישי סתרה את גרסת צה"ל והעלתה כי הוא מת מהירי וכי החבלות האחרות שהיו על גופו, מעבר לחדירת הקליע, היו מינוריות ולא יכלו להביא למותו.

בעקבות האירוע תשעה לוחמים מגדוד לביא הבקעה נחקרו השבוע על ידי המשטרה הצבאית. החקירה מתמקדת בשלוש נקודות: ראשית - הירי של הלוחם בפלסטיני שהסתער עליו עם מוט ברזל, שנית - המכות שספג הפלסטיני לאחר הירי, שלישית - הטיפול הרפואי, מכיוון שהחובשת והפרמדיק בתאג"ד לא זיהו פציעת ירי.

מארגון בצלם נמסר כי "אירוע זה הוא אחד האירועים החמורים שאירעו בשטחים: חיילים בועטים בחוזקה בפצוע קשה המוטל על הקרקע ומכים אותו בכלי הנשק שלהם – בראשו, בפלג גופו העליון ובמפשעה. לאחר מכן הם גוררים אותו על הקרקע לאורך הסמטה, משל לא היה בן אדם, ונמנעים מלהעניק לו את הטיפול הרפואי הנדרש במשך למעלה מחצי שעה לאחר שירו בו". בנוסף לסרטון הערוך פרסמו בארגון גם את חומר הווידאו המלא. 

מדובר צה"ל נמסר: "בעקבות האירוע, ומכיוון שהמחבל מת בעת שכבר היה נתון במעצר בידי כוחות צה״ל, נפתחה חקירת מצ״ח במסגרתה נבחנות נסיבות מותו וכן בוצעה נתיחה בגופת המחבל. במקביל נמשך התחקיר המבצעי המלא לאירוע".