נשיא מצרים א-סיסי (במרכז) בסיני, השבוע
צילום: אי-פי

המאבק בדאעש: באישור ישראל, צבא מצרים הכפיל את מספר חייליו בסיני

לפי הרמטכ"ל המצרי, 42 אלף חיילים מוצבים בחצי האי. למרות האישור, מצרים הפרה כמה פעמים את ההסכמות והציבה כוחות על דעת עצמה. ישראל מחתה
גילי כהן ורועי קייס
28 בפברואר 2018
21:43

ישראל אישרה לצבא מצרים כמה פעמים בתקופה האחרונה להגדיל את פריסת כוחותיו בסיני, כדי להגביר את מאמציו בפעילות מול כוחות דאעש הפועלים באזור - כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. האישור הישראלי הביא לכך שהצבא המצרי הכפיל את כוחותיו בסיני. על פי הרמטכ"ל המצרי 88 גדודים מוצבים כעת בסיני עם 42 אלף חיילים, לעומת 41 גדודים בסדר גודל של כ-25 אלף חיילים שהוצבו בחצי האי לפני שנה.

כיצד הפך חצי האי סיני למוקד התבססות של דאעש

לפי הסכם השלום שנחתם עם מצרים, מספר הכוחות המצריים והישראליים המוצבים בקו הגבול הוגבל משמעותית. לפי פרטי ההסכם, ניתן להגדיל את מצבת הכוחות באישור שני הצדדים - כפי שאכן קרה כמה פעמים בתקופה האחרונה. גורם בכיר בישראל אמר ל"כאן חדשות" כי בכל פעם שהמצרים מבקשים להגדיל את פריסת הכוחות בחצי האי, ישראל בוחנת זאת בכובד ראש. לדברי הגורם, "אם א-סיסי צריך עוד כוחות בשביל להביס את דאעש, אז 'תפדל'".

עם זאת, לכאן חדשות נודע, כי כמה פעמים הציב הצבא המצרי כוחות נוספים בגזרת סיני, שלא בהתאם לאישור שקיבל מהרשויות הישראליות. לכן, ישראל הגישה מחאה בנושא והפרה למנגנון הפיקוח. המהלך מבוצע באישור הדרג המדיני, אבל מי שמאשר זאת באופן מעשי הוא צה"ל.

מדובר צה"ל נמסר כי "נוכחות הצבא המצרי על פעולותיו המבצעיות מנוהלת באופן חודשי ונמצאת במעקב שיטתי מול הגורמים הרלוונטיים בצה"ל. הצבא המצרי תגבר בשנה החולפת את כוחותיו בסיני נוכח איום המדינה האסלאמית. תגבור זה בוצע בתיאום עם צה"ל למעט חריגות נקודתיות שעליהן הוגשו הפרות. לישראל אינטרס בחיזוק פעילות ההגנה כחלק ממשימת ההגנה על גבולה המערבי של מדינת ישראל".