נתניהו, דרעי וליצמן בישיבת הממשלה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הליכוד והחרדים סיכמו על הקמת צוות שמטרתו לפתור את משבר חוק הגיוס

על פי הצעת הפשרה מתחייבים בליכוד לבקש מבג"ץ ארכה של שנה לזמן שהקציב למדינה לצורך גיבוש חוק הגיוס החדש אם המסקנות לא ימצאו חן בעיני החרדים
זאב קם
28 בפברואר 2018
22:06
עודכן ב 07:18

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ראשי המפלגות החרדיות, והשרים זאב אלקין ויריב לוין, סיכמו הלילה (חמישי) על הקמת צוות שמטרתו לנסות להגיע לנוסח מוסכם של חוק גיוס בקריאה טרומית. בראשות הצוות יעמוד השר לוין, והוא יורכב מנציגי סיעות הקואליציה ונציג היועץ המשפטי לממשלה.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בליכוד מגבשים מתווה שיאפשר למפלגות החרדיות להתפשר בנושא משבר חוק הגיוס. על פי הצעת הפשרה, בליכוד יבקשו מהמפלגות החרדיות להמתין כמה שבועות, עד שהוועדה המקצועית שהוקמה במשרד הביטחון ומגבשת פרמטרים להצעת חוק חדשה בנושא הגיוס תגבש  את מסקנותיה.בליכוד צפויים להבטיח לחרדים כי אם המלצות הוועדה המקצועית לא ימצאו חן בעיניהם, יפנה הליכוד לבג"ץ ויבקש ארכה של שנה נוספת לזמן שהקציב בג"ץ למדינה לצורך גיבוש חוק הגיוס החדש.


אם בג"ץ יקבל בקשה שכזו מצד המדינה תוכל הממשלה לדחות את ניסוח החוק החדש עד לאוקטובר 2019 במקום לגבש חוק חדש עד אוקטובר השנה. בפועל יביא מהלך שכזה לדחיית הסוגיה עד אחרי הבחירות הבאות, אז תידרש לו ממשלה חדשה ובליכוד מעריכים כי הנושא יהיה נפיץ הרבה פחות מבחינה ציבורית.

נתניהו זימן אליו הערב את ראשי המפלגות החרדיות כדי לפתור את משבר הגיוס. בליכוד לא מתכוונים לסגת מול הדרישה החרדית להעביר את חוק הגיוס כתנאי לאישור התקציב, זאת מתוך הבנה שהתקפלות בנושא תגרום לנזק אלקטורלי לליכוד. גורם בכיר בליכוד אמר היום כי במפלגת השלטון אין כוונה להעלות להצבעה בכנסת את חוק הגיוס בממשלה הנוכחית. "המטרה היא לדחות את החוק לממשלה הבאה", אמר הגורם. "אחרי חוק המרכולים לא נוכל להכיל חוק נוסף נגד קהל הבוחרים שלנו".

הבכיר מהליכוד גם ביקר את התנהלות המפלגות החרדיות בממשלה ואמר: "כבר מימשנו את ההבטחה שלנו לחרדים - אנחנו לא אשמים שבג"ץ פסל את החוק. החרדים ביזבזו תחמושת ויוקרה רבה מידי על חוק המרכולים".

חוק הגיוס שאמור היה לעלות להצבעה במליאת הכנסת היום לא עלה לבסוף למרות לחצי המפלגות החרדיות לאורך השבוע. זאת, בעקבות התנגדות רבה בקרב חברי הקואליציה. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן איים היום כי מפלגתו יהדות התורה לא תצביע בעד תקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יאושר. שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף בתגובה: "החלטת יהדות התורה היא לא פחות מסחיטה באיומים. ישראל ביתנו לא תכנע ולא תאפשר לזה לקרות".