כוחות צה"ל בסמוך לגדר המערכת ברצועת עזה
צילום: דוד ביומוביץ', פלאש 90

צה"ל נטרל מטען שהונח על גדר המערכת בדרום רצועת עזה

מהצבא נמסר כי המטען הנוכחי הונח כבר באירוע פיצוץ המטען הקודם לפני כשבועיים, בחסות המהומות שהתפתחו בגדר המערכת. בתקרית אז נפצעו ארבעה חיילים
משה שטיינמץ
01 במרץ 2018
10:44

כוחות צה''ל נטרלו הבוקר (חמישי) מטען שהונח על גדר המערכת בדרום רצועת עזה. מצה"ל נמסר כי מטרת המטען הייתה לפגוע בכוחות צה"ל ובגדר.

המטען הנוכחי הונח על הגדר באירוע בו התפוצץ מטען אחר, שהוטמן במוט דגל בגבול רצועת עזה, לפני כשבועיים. באותו אירוע, שהתרחש בחסות המהומות האלימות ביום שישי, הופעל המטען ביום שבת ממנו נפצעו ארבעה חיילים.

האירוע הקודם ככל הנראה תוכנן מראש, כאשר מדובר צה"ל נמסר כי המטען הונח מתחת לדגל שהונף על הגדר במהלך הפגנות של חמאס. כוח של חיילי חיל הנדסה ושל חטיבת גולני ניגש לנקודה שבה הונף הדגל, ולאחר מכן התפוצץ המטען.  עוד נמסר אז כי מדובר באירוע טרור חמור, וכי צה"ל רואה בחמאס כאחראי הבלעדי על המתרחש בעזה. 

אף ארגון עוד לא לקח אחריות על פיצוץ המטען. עם זאת, ארגון ועדות ההתנגדות וכן ארגון טרור בעזה בעל אוריינטציה איראנית-שיעית בירכו על פיצוץ. מחמאס נמסר כי הם מטילים על ישראל את האחריות להסלמה ברצועת עזה ולהשלכותיה.

בתגובה לפיצוץ המטען, תקף צה"ל באמצעות מטוסי קרב מטרות טרור של ארגון חמאס, כולל מנהרת טרור שהארגון בונה משכונת זיתון לעבר שטח מדינת ישראל. מדובר צה"ל נמסר אז כי סך הכל הותקפו שישה יעדים של חמאס, ביניהם אתרים לייצור אמצעי לחימה. קודם לכן באותו הוים תקף צה"ל באמצעות טנק עמדת תצפית בעזה.

במקביל לתקיפת צה"ל החלו להישמע אזעקות צבא אדום בחלק מיישובי עוטף עזה. אותרה נפילה בסמוך לבית פרטי באחד מיישובי המועצה אזורית שער הנגב, אך לא היו נפגעים. כמו כן, בחמאס הודיעו כי הם ירו אש מהקרקע לעבר מטוסי צה"ל.