מטוס "אל על"
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אחרי חשיפת כאן חדשות: אל על הגישה בקשה רשמית לטוס מעל סעודיה

בעקבות קבלת האישור של חברת התעופה "אייר-אינדיה" לטוס לניו-דלהי בשמי ערב הסעודית, חברת התעופה הישראלית פנתה לרשות התעופה האזרחית ולארגון חברות התעופה הבינלאומי. פנייה נעשתה גם לראש הממשלה: "מנע אפליה בנתיבים להודו"
שרון עידן
01 במרץ 2018
14:55
עודכן ב 21:20

אל על הגישה היום (חמישי) בקשה רשמית לטוס מעל ערב הסעודית. הבקשה הוגשה הן לרשות התעופה האזרחית ולשירותי הביטחון, והן לארגון חברות התעופה הבינלאומי (IATA).

לכאן חדשות נודע כי באל על פנו גם לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על מנת שיתערב בנושא. בחברה מעוניינים למנוע אפליה בנתיבים לאחר שחברת התעופה ההודית "אייר-אינדיה", ביקשה אישור נתיב מעל ערב הסעודית.

לפני שלושה שבועות פורסם לראשונה בכאן חדשות כי החברה ההודית מתכננת לטוס לתל אביב בנתיב מעל ערב הסעודית, שלמעשה אושר. על פי ההסדר החדש, זמן הטיסה מישראל להודו מעל ערב הסעודית צפוי לעמוד על כחמש וחצי שעות טיסה בלבד.

כמה שעות לאחר הפרסום על נתיב הטיסה החדש והתקדימי, בסעודיה הכחישו את הדברים. הרשות הסעודית לתעופה אזרחית מסרה כי לא ניתן אישור ל"אייר אינדיה" לחלוף מעל שטח הממלכה. עם זאת, מקורות בחברה ההודית התעקשו כי האישור אכן ניתן.

"אייר אינדיה" הייתה אמורה לטוס לישראל כבר לפני כמה חודשים. בכך, המונופול רב השנים של חברת "אל-על" היה אמור להישבר, אך רשויות התעופה הישראליות לא אישרו את הנתיב, שעבר מעל מדינות כמו אפגניסטן ואיראן. בשל ההתנגדות של רשויות התעופה בארץ, החברה ההודית ניסתה לאשר נתיב מעל סעודיה בטיסה ישירה לישראל.