קעקוע על אחת הגופות החנוטות
צילום: המוזיאון הבריטי

קעקועים התגלו על גופות חנוטות מלפני כ-5,000 שנה

המוזיאון הבריטי ניתח מחדש שתי מומיות שנמצאו בשנת 1900. גילן של המומיות מתוארך בין השנים 3351 ל-3017 לפני הספירה, מה שהופך אותן לנושאות הקעקועים הקדומות ביותר
מערכת כאן חדשות
02 במרץ 2018
11:40
עודכן ב 14:16

קעקועים התגלו בניתוח אנליטי חדש של שתי מומיות שנמצאו בשנת 1900. שתי הגופות החנוטות, הן חלק משש מומיות שנמצאו בשנה זו. כך פורסם במגזין של נשיונל ג'יאוגרפיק. המומיות נמצאות במוזיאון הבריטי בלונדון, והן נותחו מחדש כחלק מפרויקט לבחינה מחדש של חפצים יקרי ערך.

כתובות הקעקע על זרוע המומיה (צילום: המוזיאון הבריטי)

גילן של המומיות מתוארך בין השנים 3351 ל-3017 לפני הספירה, מה שהופך אותן לנושאות הקעקועים הקדומות ביותר. העדות המוקדמת היחידה לקעקועים, שהייתה לפני שתי המומיות האלה, היא אצי – איש הקרח, המתוארך לתקופה דומה.

בניגוד לקעקועים של אצי, המעוצבים בצורות גיאומטריות, הקעקועים המצריים ידועים בתור הקעקועים הקדומים ביותר בעלי צורות של פיגורטיביות, או כאלה עם תמונות. מה שנראה בהתחלה כמו כתם, נבדק שוב באמצעות הדמיה של קרני אינפרא אדומות, שמאפשרות למדענים לראות את הסימנים של הגופות החנוטות בבהירות רבה.

על גוף הזכר זיהו המדענים דמויות של שור וכבש. על גוף האישה נראים ארבעה קעקועים בצורת האות S. הקעקועים שעל גופן של המומיות הוכנסו לדרמיס – החלק העבה של העור, עם דיו שעשויה מסוג מסוים של פיח. כלי נחושת שנמצאו באזור שבו התגלו המומיות שימשו בעבר, על פי המדענים, ככלים לקעקועים.

הממצא מעיד לראשונה כי גם לגברים וגם לנשים בחברה המצרית הקדומה היו קעקועים. בעבר, הארכיאולוגים הניחו כי רק נשים שחיו בתקופה קדומה יותר במצרים – לפני כ-6,000 שנה, היו קעקועים. תיאוריה זו התבססה על פסלונים שמתארים נשים עם כתובות קעקע.

"הכבש די נפוץ בתקופה הפרה-דיניסטית, ומשמעותו אינה מובנת עדיין, בעוד שהפר קשור באופן ספציפי לגבריות ולמעמד הגברי", אמר מחבר המחקר ואוצר המוזיאון הבריטי, דניאל אנטואן.