שחקן התיאטרון זיאד עיתאני
צילום מסך מתוך תכנית בערוץ MTV הלבנוני

שר לבנוני זיכה שחקן תיאטרון שהואשם בריגול

השחקן, זיאד עיתאני, הואשם בריגול עבור ישראל ואף נעצר. שר הפנים התנצל בפניו "בשם העם הלבנוני". שר המשפטים כעס: "בית המשפט הוא היחיד שמפרסם גזר דין בשם העם הלבנוני"
רועי קייס
03 במרץ 2018
12:16

שר הפנים של לבנון נוהאד אל-משנוק זכה הבוקר (שבת) לביקורת חריפה בשל התנצלותו אמש בפני שחקן התיאטרון הלבנוני זיאד עיתאני, שהואשם בחודש נובמבר בריגול לטובת ישראל ואף נעצר בשל כך, לאחר שקצינה של משרד הפנים הפלילה אותו. הביקורת הגיעה מפני שבית המשפט הלבנוני וגורמי האכיפה במדינה טרם הביעו את עמדתם בפרשה. ככל הנראה השבוע יחליט בית המשפט בעניינו של עיתאני, שצפוי להיות מזוכה מאשמה.

שר המשפטים של לבנון, סלים ג'ריסאתי, אמר בתשובה להתנצלות של שר הפנים כי "העם הלבנוני לא יתנצל בפני אף אחד" וכי "אין זה ראוי שבכיר יציג את כתבי האמנה שלו בבחירות לפרלמנט באמצעות בקשת התנצלות מהסוג הזה". ג'ריסאתי הוסיף כי "הכרזה על זיכוי או הרשעה נמצאת בסמכותו של בית המשפט, שהוא היחיד שמפרסם גזר דין בשם העם הלבנוני".

גם מנהיג הדרוזים בלבנון, וליד ג'ונבלאט, מתח ביקורת על אל-משנוק והתנער מההתנצלות שלו. "ללבנונים אין שום קשר להתנצלות בפני שחקן התיאטרון, ואף אחד לא נתן ייפויי כוח לשר הפנים לדבר בשם העם", אמר המנהיג הדרוזי. ג'ונבלאט הוסיף כי "על השלטון להתנצל בפני העם הלבנוני על ריבוי השחיתות והאנרכיה".

שר הפנים הלבנוני התנצל אמש, בשם כל הלבנונים, בפני עיתאני ואמר כי זיכויו של שחקן התיאטרון לא מספיק ויש להתגאות בו ובפטריוטיות שלו. "הוא לא זנח ליום אחד את הערביות שלו ואת השייכות לביירות", אמר השר.

אתמול דווח בלבנון כי מנגנוני הביטחון במדינה עצרו את הקצינה שהפלילה את שחקן התיאטרון. על פי הערוץ הלבנוני MTV, היא הפעילה פצחן שייצור חשבונות פיקטיביים ברשת על מנת שיווצר הרושם כי עיתאני מרגל למען ישראל.

לפני כמה חודשים פורסם בלבנון כי "אישה מושכת" בשם קולט פנתה אל השחקן דרך חשבון הפייסבוק שלו, והשניים החליפו מסרים החל מ-2014. בהתחלה חשב עיתאני כי היא שוודית. הקשר התפתח והתברר לו שהיא, לכאורה, "קצינת מודיעין ישראלית". פורסם כי הוא המשיך את הקשר עמה ביודעין, אך אמש, כאמור, התנצל בפניו שר הפנים באמצעות חשבון הטוויטר שלו.