הסנאט בפולין
צילום: אי-פי

תביעה ראשונה הוגשה במסגרת "חוק השואה" הפולני

קבוצה בשם "הליגה הפולנית נגד השמצה" תבעה עיתון ארגנטינאי שהשתמש בתמונה של לוחמי התנגדות פולנים, במאמר שעסק בטבח יהודי העיירה ידוובנה
מערכת כאן חדשות
03 במרץ 2018
19:09

תביעה ראשונה הוגשה אתמול (שישי) בפולין במסגרת החוק שאוסר על התבטאויות המייחסות למדינה אחריות לפשעים נגד האנושות שבוצעו בשואה. קבוצה בשם "הליגה הפולנית נגד השמצה" תבעה יממה לאחר כניסת החוק לתוקפו, עיתון ארגנטינאי שהשתמש בתמונה של לוחמי התנגדות פולנים במאמר שעסק בטבח יהודי העיירה ידוובנה.

העיתון, אחד משלושת היומונים הגדולים בארגנטינה, וכותב המאמר מואשמים בתביעה ב"פעולה שנועדה לפגוע באומה הפולנית ובשם הטוב של החיילים הפולנים".

השבוע החלו הדיונים סביב "חוק השואה" הפולני במשרד החוץ בירושלים. חברי המשלחת מטעם ממשלת פולין שהגיעו ארצה נועדו עם עמיתיהם מישראל. מטרת הפגישות - להתחיל דיאלוג בין המדינות סביב החוק ולגבש נוסח מתוקן שלו מבלי שיפגע בזיכרון השואה.

בדברי פתיחה הקצרים הביעו שני הצדדים תקווה כי במהלך המפגש יצליחו המשלחות להתגבר על המחלוקות סביב החוק השנוי במחלוקת. בראש המשלחת הפולנית עומד סגן שר החוץ של פולין בארטוש צ׳יחוצקי ומשתתף בה גם השגריר הפולני יאצק חודורוביץ'. בראש הצד הישראלי עומד מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם ועמו חברים במשלחת שגרירת ישראל בוורשה, אנה אזארי, ונציגי מוזיאון יד ושם. אמש התקבלה המשלחת הפולנית בארוחת ערב רשמית.

במשרד החוץ הודיעו באחרונה על "התקדמות משמעותית בשיחות מול הממשל הפולני". במשרד התייחסו לראיון שמסר שר המשפטים הפולני, ובו הסביר כי החוק לא שולל התייחסות לפשעים של פולנים כבודדים וכקבוצות, והוסיף שהוא לא יחול על ניצולי שואה, עיתונאים ואקדמאים. במשרד ציינו כי הם רואים בכך התקדמות חיובית.

הדיונים נפתחים על רקע קריאות בכנסת להשיב ארצה את השגרירה בפולין כמחאה על אישור החוק. עם עם זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד להחזרת השגרירה מוורשה לישראל, או להורדת דרג היחסים עם פולין, בעקבות סערת חוק השואה במדינה. כפי שפורסם בחדשות הערב בכאן 11 נתניהו מתנגד למהלך מכיוון שהוא מאמין כי פולין, יחד עם מדינות כמו הונגריה וצ'כיה הן קלף משמעותי בעמידה כנגד מדיניות האיחוד האירופי. 

לפני כשבועיים השמיע ראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, התבטאות מעוררת מחלוקת, כשהשווה בין מעשי הפולנים התקופת השואה לבין מעשי היהודים בתקופת השואה. בתגובה לשאלת העיתונאי הישראלי רונן ברגמן בכנס ביטחון בינלאומי במינכן אמר מורבייצקי כי "היו לנאצים משתפי פעולה פולנים, כשם שהיו משתפי פעולה יהודים, רוסים ואוקראינים".