בית החולים שערי צדק
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

39 חודשי מאסר לגבר שהתחזה לאיש צוות רפואי ואנס יולדת

רשק חזאם ממזרח ירושלים הורשע גם במעשה מגונה ובגניבת מזון ילדים בשווי מאות שקלים. הוא תקף יולדת לאחר שאמר לה כי הוא צריך לבצע בדיקה רפואית
ורד פלמן
04 במרץ 2018
11:37

בית המשפט המחוזי ירושלים גזר היום (ראשון) 39 חודשי מאסר על רשק חזאם, תושב מזרח ירושלים שהורשע באונס יולדת בבית החולים שערי צדק בעיר ובמעשה מגונה. בנוסף לכך, הוא הורשע בגניבת מזון ילדים מסופרמרקט בסמוך למוסד הרפואי, ונקבע כי יפצה כספית את הקורבנות. 

העבירות המתוארות בכתב האישום התרחשו באוקטובר 2016. חזאם נכנס לסופרמרקט בשכונת קריית היובל בירושלים וגנב ממנו מצרכים בשווי של כ-1,800 שקלים. לאחר מכן נמלט מן המקום והגיע לבית החולים שערי צדק, שם עבר בין החדרים כשהוא מתחזה לאיש צוות רפואי. באחד החדרים תקף מינית יולדת לאחר שאמר לה כי הוא צריך לבצע בה בדיקה רפואית. לאחר מכן נכנס לחדר אחר ובו ליטף חזאם את ידה של יולדת וניסה לקחת את הטלפון הנייד שלה. היא התעוררה וצעקה והוא עזב את החדר.

חזאם הורשע בעבר בעבירות של תקיפה, שוד וגניבה. בין השאר נדון לשש שנות מאסר בפועל כשהשתתף בשני מקרי תקיפה ושוד של הומואים כחלק מחבורה שהתחזתה ופיתתה קורבנות במסווה של מפגש מיני. בגזר הדין כתבו שופטי בית משפט השלום: "יש לתת משקל לעבר הפלילי של הנאשם וזאת לא רק ביחס לעבירות הרכוש, אלא גם ביחס לעבירות המין. בכל הנוגע להרשעתו הקודמת בעבירת שוד, יש לזכור כי גם שם בוצעו העבירות בדפוס פעולה של התחזות וניצול אוכלוסייה מוחלשת וזאת עת שהפגיעה הייתה במתלוננים הומוסקסואלים תוך התחזות להומוסקסואל המבקש להצטרף אליהם".

השופטים גזרו על חזאם שלוש שנות מאסר בפועל בגין עבירות המין שביצע. נוסף על כך גזרו עליו עוד חמישה חודשי מאסר בפועל על שתי עבירות הגניבה, כולל הפעלת שני עונשי מאסר על תנאי.

עו״ד ענת גרינבאום מפרקליטות מחוז ירושלים אמרה לאחר גזר הדין כי היה צריך לגזור עונש מאסר חמור יותר. ״בית המשפט קבע כי מעבר להשלכות הקשות של פגיעה מינית, למקרה זה חומרה יתרה שכן מדובר בניצול מצבן הגופני והנפשי של היולדות, המאושפזות בבית חולים. בנוסף, העובדה שהמעשים בוצעו בבית חולים תוך התחזות לאיש צוות רפואי, גורמת לפגיעה בהרגשת הביטחון והמוגנות של המאושפזים, ויש בכך כדי לגרום לערעור האמון בבית החולים ובצוות עובדיו. הפרקליטות סברה כי יש להטיל על הנאשם ענישה מחמירה יותר בגין העבירות שביצע. הפרקליטות תלמד את גזר דין ותשקול צעדיה״.