(צילום: איזאק הררי, פלאש 90)

הנערות הערביות סוגרות את הפער בזכאות לבגרות - ההישגים נעצרים באקדמיה

מחקר של מרכז טאוב: שיעור הזכאות לבגרות עלה דרמטית מאז 1999, אך רוב הבוגרות עדיין הולכות להוראה
דנה פרנק
04 במרץ 2018
17:18
עודכן ב 12 מרץ 12:32

הנערות הערביות סוגרות את הפער ביניהן לבין הנערות היהודיות: כך מגלה מחקר של מרכז טרוב שמתפרסם היום.

הנתונים מרשימים במיוחד לנוכח העובדה כי בשנת 1990 רק 59% מהנערות הערביות למדו. ב-2015, 94% מהן למדו.

נתון נוסף ומעניין הוא שתלמידות תיכון ערביות לומדות הרבה יותר מקצועות ריאליים. מבין הזכאיות לתעודת בגרות, שיעור הלומדות במגמות מדעיות-הנדסיות נע בין 71% בקרב הבדואיות ל-85% בקרב הנוצריות, בהשוואה ל-39 אחוזים בקרב היהודיות.

עם זאת, בלימודי הפסיכומטרי הצטיינות התלמידות הערביות נעצרת. הציון הממוצע אצל נשים ערביות בבחינה הוא 472, אצל נשים יהודיות - 561. אולי זאת הסיבה שלמרות ההצטיינות במדעים בתיכון, באקדמיה המגמה מתהפכת. מבין הנשים היהודיות, 16% לומדות מדעים מדויקים, כולל מחשבים והנדסה ו-18% נוספות לומדות מנהל עסקים וכלכלה. אצל דרוזיות ונוצריות 13% לומדות מדעים מדויקים, 6% מהדרוזיות ו-11% מהנוצריות לומדות מנהל עסקים כלכלה. אצל המוסלמיות, 7% לומדות מדעים מדויקים ו-6% מנהל עסקים וכלכלה.

אז לאן הולכות הנערות שלמדו מקצועות מדעיים בתיכון? לחינוך, באופן כמעט גורף. 46% מהנערות הבדואיות ילמדו חינוך, כמו גם 42% מהמוסלמיות, 19% מהנוצריות ו-21% מהדרוזיות. אצל היהודיות, רק 16% ילמדו חינוך.

לימודי החינוך מובילים את הבוגרות למבוי סתום, כי מערכת החינוך הערבית סובלת מעודף כוח אדם. כל ערביה שלישית היא מורה, ורבות מחכות שנים לשיבוץ, או נוסעות בכל יום מרחק עצום על מנת ללמד, כפי שחשפה סמאח ותד בכאן כלכלי. לא פחות מ-35% מהמורות הערביות בנגב מתגוררות בצפון הארץ. לפי המחקר של מכון טאוב, בשנת 2005 תשעים אחוז מבוגרי ובוגרות תארים בחינוך השתלבו במערכת, אך בשנת 2015 ירד שיעור ההשתלבות ללמטה מ-60%. 

"הבנות לא מאבדות עניין במקצועות המדעיים", אומרת ד"ר דליה פדילה, יו"ר מכללת אלקאסמי למדע והנדסה. "יש הרבה נערות עם נתונים גבוהים מאוד שמסיימות תיכון ואז נכנעות ללחץ החברתי והולכות ללמוד חינוך במכללה כמו שהסביבה מצפה שיעשו. אני קוראת לזה השכלת ביניים - לא לכוון גבוה באוניברסיטה אבל גם לא להימנע מלימודים. דרך האמצע היא ללמוד חינוך, בדרך כלל במכללות לחינוך. לעשות B.Ed במקום B.A".

ד"ר פדילה מעידה כי במכללה שבראשותה, הנמצאת בבאקה אל גרביה המוסלמית, כחמישים אחוז מהסטודנטים הן סטודנטיות, גם בכיתות ההנדסה והמדעים. עם זאת, היא מודה כי אלקאסמי "זה לא דוגמה, כי אני עומדת בראש המכללה וחלק גדול מהאג'נדה שלי זה לעודד נשים ערביות ללמוד במכללות מדעים וטכנולוגיה. אני רוצה שנשים ערביות יחשבו על עצמן כמדעניות, כרואות חשבון, כנשות טכנולוגיה. אם מנהלים של מכללות אחרות יחשבו כמוני, המגמה תשתנה".

האם הויתור על המקצועות המדעיים נובע מאפשרויות תעסוקה מעטות?
"לא", אומרת ד"ר פדילה, "אני רואה מעסיקים שרוצים להעסיק נשים הנדסאיות באיזור המכללה - בבאקה, בג'ת, באום אל פאחם. זה זמן טוב להיות הנדסאית".

dannaf@kan.org.il