שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור בחברון
צילום: אריאל חרמוני, פלאש 90

ליברמן: "אני לא לוקח אחריות על תקציב הביטחון"

בדיון סגור בכנסת הביע שר הביטחון מחאה חריפה על הקיצוץ הצפוי בתקציב: "ממליץ לחברי הכנסת לא לתמוך בו". הרמטכ"ל שנכח בדיון הביע עמדה דומה: "זה יפגע במוכנות צה"ל"
זאב קם
05 במרץ 2018
08:39

שר הביטחון אביגדור ליברמן הביע מחאה חריפה נגד הקיצוץ הצפוי בתקציב הביטחון ואמר: "אני כשר ביטחון לא לוקח אחריות על תקציב הביטחון. ואני ממליץ לחברי הכנסת לא לתמוך בתקציב", כך פורסם הבוקר (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. את הדברים אמר השר בדיון סגור בכנסת, בהשתתפות הרמטכ"ל וחברי ועדת החוץ והביטחון, שעסק בתקציב.

לדברי חברי כנסת שנכחו בדיון, הם לא ראו את ליברמן כל כך נרגש, מעוצבן וכועס. הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט הביע בדיון עמדה דומה לזו של ליברמן. איזנקוט אמר כי אמר מערכת הביטחון לא תעמוד בקיצוץ הצפוי, שיפגע במוכנות צה"ל. לדברי הרמטכ"ל, חוץ מהאיומים השוטפים, צה"ל איתר איומים חדשים על מדינת ישראל, גם בנושא האיראני וגם בנושא הפלסטיני שיכולים להביא עד כדי התלקחות שעלולה לדרדר את המצב באזור.

נציג האוצר בדיון השיב כי זה התקציב שעליו יצביעו בשבוע הבא, ותפקיד הצבא הוא לעשות את ההתאמות הדרושות במסגרת התקציב שניתן לו. מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה לפרסום שהם אינם מתייחסים לדיונים מסווגים וסגורים.


דבריו של ליברמן מגיעים על רקע המשבר בקואליציה סביב "חוק הגיוס". אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי שרים בכירים בליכוד טוענים כי ייתכן שראש הממשלה, בנימין נתניהו, "גייס" לשרותיו את המפלגות החרדיות על מנת ליצור את משבר חוק הגיוס. בכירי המפלגה הסבירו, כי לנתניהו יהיה נוח יותר ללכת לבחירות במצב הנוכחי - בשל החקירות נגדו.

לכך מצטרפים גם גורמים בכירים בקואליציה, שאמרו היום כי ראש הממשלה מעוניין בבחירות, וכי בליכוד לא פועלים להרגיע את המשבר הנוכחי. לדברי הגורמים, היחסים בין נתניהו לחרדים הדוקים, ואם ראש הממשלה לא היה רוצה בבחירות - ניתן היה למנוע את המשבר מהר מאוד.

לכאן חדשות נודע עוד, כי החרדים הגישו הצעת חוק גיוס מתונה, אך בליכוד לא הגיבו לכך. זאת ועוד - הצעת חוק שניסחה שרת המשפטים, איילת שקד, כלל לא הוצגה למפלגות החרדיות. בינתיים, ההצבעות שתוכננו למחר על תקציב המדינה בוועדת הכספים - נדחו. 


בתוך כך, שר האוצר משה כחלון תקף היום בשיחות סגורות את שר הביטחון אביגדור ליברמן, ואמר כי הוא לא מתכוון לתת ליו"ר ישראל ביתנו "לעשות סיבוב" על הגב שלו. כחלון הוסיף: "הפעם, מפלגת כולנו תצביע כמו ישראל ביתנו" . בכיר בש"ס אמר באותו נושא כי "גם אם כחלון יכתוב את חוק הגיוס - ליברמן לא יסכים לפשרה".