יו"ר סיעת כולנו, רועי פולקמן, לצד שר האוצר, משה כח
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פולקמן מאיים: "אם התקציב לא יעבור כעת - הוא לא יעבור בכלל"

יו"ר סיעת כולנו אמר כי ישראל לא זקוקה עכשיו לבחירות, אך הסיכויים לכך לא קטנים: "אין ספק שיש משבר בקואליציה". על טענת 'המשבר המזויף' של בנט: "בסופ"ש בוושינגטון הדברים נראים רגועים". גפני: "להערכתי - לא הולכים לבחירות"
מיכאל שמש, גילי כהן, זאב קם
05 במרץ 2018
09:41
עודכן ב 10:45

יו"ר סיעת כולנו בכנסת, ח"כ רועי פולקמן, הזהיר הבוקר (שני) מפני התמשכות המשבר בקואליציה סביב חוק הגיוס ואיים כי אם תקציב 2019 לא יעבור כעת, הוא לא יעבור בכלל. בתוך כך, ‏יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהודת התורה) אמר הבוקר בוועדת הכספים של הכנסת כי להערכתו, "לא הולכים לבחירות".

"אחת הסיבות שמצב הכלכלה בישראל טוב, היא שיש מדיניות עקבית ויציבות", אמר יו"ר סיעת כולנו בראיון לתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב'. "אם התקציב לא יאושר עכשיו, לא יהיה תקציב, מכיוון שניכנס לשנת בחירות והסחטנות רק תגדל. אם ראש הממשלה לא יודע לשים 'עצור' אחרי שהוא מקבל החלטה עם שר האוצר והתקציב עובר בממשלה, אז לא יהיה תקציב", הוסיף.

פולקמן אמר עוד כי "מה שטוב למדינת ישראל כרגע זה לא מערכת בחירות בעוד שלושה חודשים, אבל הסיכויים לכך לא קטנים. אין ספק שיש משבר בקואליציה, אבל המשבר פתיר". יו"ר סיעת כולנו הסביר את הסיבות למשבר הנוכחי: "יש עניינים פוליטיים פנימיים בתוך יהדות התורה. בנוסף, למרות השותפות הטובה עם החרדים, לא שמים גבול ברור – זה התחיל עם חוק המרכולים, זה המשיך עם חוק הגיוס שמזה חצי שנה לא מנהלים שום דיונים רציניים על מתווה, ואז חיכו לרגע האחרון לקראת תקציב המדינה, ולכן השליפה הזו היא חסרת אחריות".

פולקמן תקף בראיון את טענת שר החינוך, נפתלי בנט, לפיה מדובר ב'משבר מזויף': "בנט טועה", אמר יו"ר סיעת כולנו, "אני יכול להבין את הסיטואציה. הוא יושב בסופ"ש בוושינגטון ואני מניח שהדברים משם נראים יותר רגועים. תקציב המדינה הוא אירוע משמעותי והוא יודע את זה. זה לא משבר מזויף. אם הוא היה נמצא כאן ובדיונים בכנסת, הוא היה מתרשם אחרת", אמר.

הלילה שוחח ראש הממשלה מביקורו בארצות הברית עם גורמים בקואליציה בניסיון לפתור את המשבר הפוליטי. בין היתר שוחח נתניהו עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ועם שר התיירות, יריב לוין. גורם המעורב במגעים לפתרון המשבר אמר כי גם אחרי שיחת ראש הממשלה הלילה עם ליברמן בלילה, יו,ר ישראל ביתנו "לא זז מטר מעמדתו".

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, התייחס הבוקר גם הוא למשבר הקואליציוני. בריאון הבוקר לתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', אמר גבאי כי כבר לאחר שנבחר לראושות המפלגה, הוא הקים מטה בחירות. "בנט וכחלון כבר הודיעו שאין להם ערכים ומבחינתם נתניהו יכול לעשות כל מה שהוא רוצה, ובלבד שהם יישמרו על הכסאות שלהם", הוסיף.

גבאי קשר בין חקירות ראש הממשלה למצב הפוליטי, ואמר כי "חלק מהדרמה שהתחוללה כאן מאז מוצאי שבת נוצרה מכיוון שביום שישי היו חקירות מאוד לא נעימות מבחינת נתניהו, ועל מנת לסדר את סדר היום, הוא יצר את התהליך הזה של הכאילו בחירות ואני לא יודע איך הוא יסיים".

על מצב מפלגתו הירוד בסקרים, אמר גבאי כי "היחידים שיכולים להרכיב ממשלה – חוץ מהליכוד – זו מפלגת העבודה והמחנה הציוני. לנו יש יותר אלטרנטיבות ולכן אנחנו נוכל להקים ממשלה".

יו"ר מפלגת העבודה הוסיף כי "אני מאמין שהציבור מבין את זה. לבחור ביש עתיד זה לבחור בעצם במפלגה שאו שלא תקים ממשלה ותשב באופוזיציה, או שתחזק את נתניהו ותשב בממשלתו. אני לא אשב בממשלה בראשות נתניהו – יש עתיד לא אומרים את זה".