אימון של לוחמי צה"ל
צילום: פלאש 90

התכנית החדשה של צה"ל: פחות ביטחון שוטף, יותר אימונים

האימון הראשון יתמקד בזירה הדרומית וזה שאחריו בזירה הצפונית. עוד בתכנית: אימוני לילה, לחימה בשטח בנוי ולחימה תת-קרקעית. מפקד אוגדה 162 תא"ל עודד בסיוק: "האם צה"ל מוכן למלחמה? כן - עם שלושה סימני קריאה"
כרמלה מנשה
05 במרץ 2018
11:59

צה"ל החל ביישומה של תכנית אימונים חדשה, מתוך רצון להעלות את כשירות ומוכנות הכח הלוחם - כך נודע היום (שני). התכנית החדשה מבוססת על פרקי אימון של 17 שבועות, לעומת 13 שבועות כפי שהיה בעבר.

משמעות התכנית היא הפחתת הזמן עבור תפקידי ביטחון שוטף ליחידות הלוחמות, ומנגד ההעלאת כמות האימונים. התכנית תיושם החל מהשנה הנוכחית, ובימים אלה מתחיל האימון הראשון שיבוצע לכל היחידות הלוחמות.

האימונים יבוצעו בדגש רב-זירתי, כאשר האימון הראשון יתמקד בזירה הדרומית והאימון לאחריו בזירה הצפונית. מפקד אוגדה 162, תא"ל עודד בסיוק, התייחס לתכנית החדשה ואמר כי "בערך 20% מהאימון מוקדש למאפיינים ייחודיים של כל זירה".

תא"ל בסיוק הסביר: "האימון הדרומי יכלול לחימה בתת-קרקע מול האויב החמאסי, אבל בסך-הכל מדובר באימונים רב-זירתיים והעלאת הכשירות של היחידות הלוחמות. המעבר לאימון ארוך יותר מאפשר תהליך של הכשרה משמעותית יותר, בעיקר ברמת הפרט עד דגש למפקדי מחלקות שתינתן להם רמה גבוהה של עצמאות".

אם בעבר הוקדש שבוע אחד לאימון ברמת המחלקה, הרי שבמתכונת הנוכחית מוקדשים לכך בין שלושה לארבעה שבועות. התכנית החדשה תתמקד באימוני לילה, לחימה בשטח בנוי, לחימה תת-קרקעית, שיפור ושידרוג אמצעי הלחימה רכבים קרביים משוריינים (רק"ם)- כולל נגמ"שים חדשים שיכנסו ליחידות הלוחמות. עוד ניתן דגש בתכנית החדשה על נושא הבטיחות, בשל ריבוי תאונות.

בתשובה לשאלה האם צה"ל מוכן למלחמה, אמר אמר תא"ל בסיוק כי ״התשובה היא כן, עם שלושה סימני קריאה. אנחנו ערוכים ומוכנים באופן חד משמעי לכל עימות".