רה"מ נתניהו לצד יועצו לשעבר ניר חפץ
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סביבת נתניהו: התדרוך היחיד שחפץ נכח בו - המצב הבריאותי של קאיה

מקורבים לראש הממשלה הגיבו על טענות יועצו לשעבר ועד המדינה ניר חפץ, לפיהן נתניהו קיבל החלטות על סמך מעורובת רעייתו ובנו: "מעל לשבע שנים חפץ ממודר מכל המידע המודיעיני, המדיני, והביטחוני - לא היה לו שום קשר לזה"
גילי כהן, רועי ינובסקי, תמר אלמוג
06 במרץ 2018
07:36

בסביבת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיבו הלילה (שלישי) על טענות יועצו לשעבר ועד המדינה ניר חפץ, לפיהן נתניהו קיבל החלטות מדיניות-ביטחוניות על סמך מעורבותם של רעייתו ובנו. "התדרוך המודיעיני הבכיר שניר חפץ היה שותף לו, זה המצב הבריאותי של קאיה", נאמר. עוד נמסר מסביבת ראש הממשלה כי "מה שהוא מייחס לרעיית ראש הממשלה ולראש הממשלה הוא שטויות. מעל לשבע שנים שהוא ממודר מכל המידע המודיעיני, המדיני, הביטחוני. אין לו שום קשר לזה".

בחנו את עצמכם: כמה אתם מכירים את ניר חפץ?

בסביבת נתניהו תהו האם הם "אחראים למה שהאיש הזה (חפץ) אומר או חושב? הוא יודע באמת מה היה שם? זה אבסורד". הם סירבו להתייחס לשאלה האם המשטרה מחפשת את נתניהו, או שהמוטיבציה שלה מוטה. כאשר בסביבת ראש הממשלה נשאלו על כך שרבים מסביבתו ומקורביו נחקרים והופכים להיות עדי מדינה, נם טענו: "אתם אומרים שהם מקורבים, אבל אולי זה הכיוון ההפוך?", ברמיזתם לכך שהמשטרה מחפשת את סביבת נתניהו.

אמש אמר למקורביו יועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו, שחתם על הסכם עד מדינה, כי ראש הממשלה קיבל החלטות בעניינים ביטחוניים בהשפעה משמעותית של בני משפחתו ומקורביו - ובראשם בנו יאיר נתניהו. לדבריו, ייתכן שהחלטות אלה לא היו מתקבלות לולא הלחץ שהפעילו עליו בני משפחתו - ולא היו משפיעות על המדינה כפי שהשפיעו. קודם לכן בואתו היום אמר חפץ כי חתם על הסכם עד המדינה גם מתוך דאגה למדינת ישראל. בסביבת ראש הממשלה דחו את הטענות. 

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי חפץ, שעבד בעבר תחת נוני מוזס ברשת "ידיעות אחרונות", התחייב למסור מידע מפליל בתיק 2000, הנוגע בעיקר לעסקה שנרקמה בשנת 2009 בין נתניהו למו"ל העיתון ובמסגרתה יימנע העיתון ישראל היום מהפצת מוספי סוף שבוע תמורת "הפסקת אש" בין נתניהו לידיעות. באותה שנה עזב חפץ את ידיעות ועבר לעבור אצל ראש הממשלה. המקרה נחקר כבר במסגרת תיק 2000 ועדותו של חפץ אמורה לבסס את הראיות.

בד בבד עם המידע החדש שחפץ אמור למסור, ההערכות הן כי החשדות נגדו בתיק 1270, שבו נחשד כי היה מעורב בניסיון לקדם את מועמדות השופטת גרסטל לתפקיד היועצת המשפטית לממשלה, נחלש משמעותית מבחינת מערכת אכיפת החוק.

עוד פורסם בחדשות הערב אתמול כי חפץ חתם על הסכם עד המדינה, לאחר שהבין כי בני הזוג נתניהו מפילים עליו את התיק בפרשת בזק. במשטרה התעקשו לחקור את נתניהו ביום שישי, לפני נסיעתו לחו"ל. לאחר סיום חקירתו הציגה המשטרה לחפץ את גרסת הזוג נתניהו וחפץ החליט לחתום על ההסכם כשהבין כי השניים מפנים כלפיו את האשמה.