שר האוצר, משה כחלון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כחלון: "עם ישראל יישב לליל הסדר עם תקציב - או בלי שר אוצר"

שר האוצר אמר כי העברת התקציב לא קשורה לחוק הגיוס: "כדי לתת לאוכלוסיות מוחלשות, היינו צריכים לקחת כסף מ-2019". הוא קרא לחברי הקואליציה "להתעשת". גפני השיב בביטול: "אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר"
עמית תומר, זאב קם
06 במרץ 2018
09:06
עודכן ב 11:30

שר האוצר, משה כחלון, התייחס היום (שלישי) למשבר חוק הגיוס ואמר כי לא יוכל להישאר בתפקיד שר אוצר אם תקציב 2019 לא יאושר. בנאום שנשא במכון התקנים אמר כחלון כי "עם ישראל יישב לליל הסדר עם תקציב - או בלי שר אוצר".

"לא אוכל להמשיך לתפקד כשר אוצר אם תקציב 2019 לא יעבור", אמר שר האוצר. "אין קשר לגיוס. כדי לתת לאוכלוסיית מוחלשות, היינו צריכים לקחת כסף מ-2019, אז המשמעות של אי העברת התקציב בסוף המושב הזה, היא פגיעה באוכלוסיות גדולות שלא מעניין אותם מתווה הגיוס". לדברי כחלון, "זה ויכוח פוליטי. אני קורא לחבריי: תתעשתו - אם אני אראה שעד פסח לא עובר התקציב, אני אמליץ לחבריי מכולנו שנצא מהממשלה״.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הגיב בביוטל לדברי כחלון בדיון בוועדה המשותפת לחוק צמצום המזומן בכנסת: "אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר". גפני פנה ליו"ר הוועדה המשותפת, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) ואמר לו:"אם תקבע ישיבה ביום ראשון לאישור החוק- לא יהיה תקציב". סלומינסקי השיב: "לא אקח על עצמי אחריות להפיל את התקציב, אבל לא נעביר חוק לא ראוי שלא נמצה את הדיונים בו. עליך ועל מנכ"ל האוצר לשבת ולפתור את הדברים".

דבריו של כחלון מצטרפים להתבטאויות נוספות של גורמים במפלגת כולנו. הבוקר פורסם בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי במפלגה דוחים את הצעת הפשרה למשבר חוק הגיוס. זאת על אף שחברי הכנסת החרדים הסכימו למתווה שבו יוותרו על דרישתם לאשר את החוק בשלוש קריאות, לפני אישור תקציב המדינה, ויסתפקו בקריאה טרומית בלבד. במפלגה טענו כי הם אינם מוכנים להצביע על שום דבר לפני התקציב, גם אם מדובר בקריאה טרומית בלבד. נוסף על כך, בסיעה דורשים שנוסח חוק הגיוס שיוגש יהיה מוסכם על כל מפלגות הקואליציה, כולל על ישראל ביתנו שמתנגדת לו במתווה הנוכחי.

חברת הכנסת מירב בן ארי (כולנו) הסבירה שהתקציב קודם לכל. בראיון לדב גיל-הר אמרה בן ארי: "לא משנה במה מדובר, קודם צריך להעביר את תקציב המדינה, כפי שסוכם בין כל סיעות הקואליציה. התקציב הוא קודם כול של אזרחי ישראל. גם אם הולכים בהמשך על חוק הגיוס דרושה הסכמת כללית. אנחנו לא רוצים ללכת לבחירות. אבל אם לא נצביע על התקציב אין לנו סיבה להישאר בממשלה. אבל יש לי תחושה שהמשבר ייפתר".

האזינו לראיון המלא עם ח"כ מירב בן ארי: 

בן ארי התייחסה גם להתפתחויות בחקירות ראש הממשלה וטענה כי "המצב גרוע מאוד, לא רק לנו אלא גם לאזרחי ישראל. נחכה להחלטה של היועץ המשפטי לממשלה ולפי זה נפעל. אם יוחלט להעמיד את נתניהו לדין נתקשה לשבת בממשלה".

בתוך כך התייחס הבוקר שר התחבורה, ישראל כץ, למשבר והביע תקווה להגיע לפתרון. "אני לא תומך בהקדמת הבחירות. עם זאת, צריך להבין שאת המדינה צריך לנהל לפי עקרונות ממלכתיים. אם חלק מהשותפים מושכים לקצוות – יש בעיה", אמר השר בנאום בכנס שדרות. "לא ראש הממשלה יזם את המשבר הזה. אני מקווה שהוא לא יחליט שהוא הולך לבחירות". 

על רקע המשבר אמרו אתמול מקורבי יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לחדשות הערב בכאן 11 כי הוא מעריך שישראל הולכת לקראת בחירות. לדבריהם, ליברמן השתכנע שהמשבר נקלע למבוי סתום ושאין לו פתרון בנמצא. מנגד שרי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד, מנסים לפתור את המשבר ומנהלים שיחות עם חברי הכנסת החרדים במטרה להגיע להסכמות בנושא.


ראשי סיעות כולנו וישראל ביתנו התייחסו אתמול למשבר ואיימו לנקוט בצעדים משמעותיים. שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "אם התקציב לא יעבור עד סוף המושב אין לי מנדט מהבוחר, לכן אני לא רואה איך אוכל לתפקד כשר אוצר. עשו טעות גדולה כשחיברו בין הגיוס לתקציב". ליברמן הדגיש כי "אם החוק יעבור בקריאה שנייה ושלישית, בנוסח שמדברים עליו כרגע, לא תהיה לנו ברירה אלא לקום ולהסיק מסקנות".