שלדת האוטובוס מהפיגוע כביש החוף
צילום: MathKnight, מתוך ויקיפדיה

40 שנה לאוטובוס הדמים: "אמא אמרה לי - אל תדאג יהיה בסדר"

דני בושקניץ איבד את הוריו בפיגוע בכביש החוף כשהיה בן 11. בראיון לכאן רשת ב' הוא סיפר על רגעי האימה, "המחבל כיוון עליי את הנשק ואז המחבלת הביאה לו סטירה", ועל רגשות האשם בגלל שברח מהמקום
מערכת כאן חדשות
06 במרץ 2018
14:45

דני בושקניץ ניצל לפני 40 שנה מפיגוע אוטובוס הדמים כשהיה בן 11. בראיון היום (שלישי) לתכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב' הוא סיפר על הטיול המשפחתי שהפך לסיוט בכביש החוף, ועל השלב שבו הבין שאיבד את הוריו בפיגוע. "הגעתי לבית של סבתא אחרי הפיגוע, ראיתי בטלוויזיה את הנעל של אמא שלי, ונזכרתי שלפני כן, היא אמרה לי "אל תדאג דני, הכול יהיה בסדר".

הראיון המלא עם דני בושקניץ:

"ישבנו קרוב לדלת האחורית ליד החלון", סיפר, "ואז האוטובוס חטף צרור שפגע בנהג. אמא נפצעה במותן, איבדה את ההכרה, ואני התמלאתי בדם. רכב צבאי הגיע וצעק שמדובר במחבלים והתחילו להעמיס פצועים על טנדר. אמנון דרורי התנפל על אחד המחבלים, ירו עליו צרור והוא נפל. ואז אחד המחבלים כיוון עליי את הנשק. הסתכלנו האחד על השני, ואז המחבלת נתנה סטירה למחבל והתעוררתי מההלם".

לדברי בושקינץ, "המחבלים העמידו את האנשים ליד הקיר והחלו לירות מעל הראשים שלהם. אמרתי לעצמי שאני חייב לברוח. אני ועוד בחורה התחלנו לרוץ צפונה ועוד זוג הצטרף אלינו. רכב צבאי עצר והכניס אותנו לתוכו. אחת הנשים חטפה בריצה כדור, והנהג החליט לקחת אותה לבית החולים. מכאן החלו רגשות האשם שלי בחיים, כי ברחתי ועזבתי את כולם".

לדברי בושקניץ, "האוטובוס התפוצץ ועלה באש וההורים שלי היו בתוכו. לקח שבוע עד שהצליחו לזהות את הגופות. אחי נמלט מהחלון ברגע האחרון וגם הוא יצא ללא פגע. חווינו שם דברים שהשפיעו עלינו לכל החיים".

בפיגוע, שהיה ב-11 במרץ 1978, נהרגו 35 ישראלים ו-71 נפצעו. מחבלים מהפתח', שיצאו מצור שבלבנון, הגיעו לחוף מעגן מיכאל בסירות גומי. אחרי שרצחו את צלמת הטבע גייל רובין, הם עצרו ביריות אוטובוס מטיילים שהיה בדרכו לחיפה ודרשו מהנהג לנסוע לתל אביב. תוך כדי נסיעה דרומה ירו המחבלים בכלי רכב חולפים והצליחו לעצור אוטובוס נוסף שנוסעיו הועלו לאוטובוס המטיילים. לבסוף נעצר האוטובוס סמוך לצומת גלילות, והחל קרב יריות במקום עד שהמחבלים פוצצו את האוטובוס.