חברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן
צילום: פלאש 90

בדרך לפשרה? גפני צפוי לחדש השבוע את ההצבעות על חוק ההסדרים

הח"כים החרדים יגיעו הערב להתייעצות אצל גדולי התורה ברקע המשבר בקואליציה סביב חוק הגיוס. גפני על האיום של כחלון: "אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר"
יואב קרקובסקי, זאב קם ומיכאל שמש
06 במרץ 2018
16:52

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מתכוון לחדש השבוע את ההצבעות בוועדה לאחר שהקפיא אותן במשך כמה ימים. ביום חמישי הקרוב מתכוון גפני לחדש את ההצבעות על חוק ההסדרים, שנלווה לתקציב.

ההחלטה הצפויה של גפני מעידה כי החרדים נערכים לקראת מציאת פתרון למשבר בקואליציה סביב חוק הגיוס, להתחיל בהצבעות בוועדה עוד לפני שהושג סיכום סופי לגבי חוק הגיוס. המתווה המסתמן שיוסכם בין הסיעות יהיה להעביר את התקציב, ובמקביל להעביר בקריאה טרומית בנוסח מוסכם לא את חוק היסוד, אלא תיקון לחוק הגיוס שנפסל.


הערב צפויים חברי סיעת דגל התורה להגיע להתייעצות עם הרבנים הליטאים כדי לקבל את הכרעתם בעניין משבר הגיוס. אם הרבנים יאשרו את הצעת הפשרה, ולפיה חוק הגיוס יאושר בטרומית לפני אישור התקציב זאת תהיה התקדמות משמעותית בדרך לפתרון המשבר בקואליציה.

מוקדם יותר היום גפני דווקא השמיע דברים אחרים כשהתייחס בביטול לדברי שר האוצר משה כחלון בנושא. כחלון אמר היום כי לא יוכל להישאר בתפקיד שר אוצר אם תקציב 2019 לא יאושר. בנאום שנשא במכון התקנים אמר כחלון כי "עם ישראל יישב לליל הסדר עם תקציב - או בלי שר אוצר".

"לא אוכל להמשיך לתפקד כשר אוצר אם תקציב 2019 לא יעבור", אמר שר האוצר. "אין קשר לגיוס. כדי לתת לאוכלוסיית מוחלשות, היינו צריכים לקחת כסף מ-2019, אז המשמעות של אי העברת התקציב בסוף המושב הזה, היא פגיעה באוכלוסיות גדולות שלא מעניין אותם מתווה הגיוס". לדברי כחלון, "זה ויכוח פוליטי. אני קורא לחבריי: תתעשתו - אם אני אראה שעד פסח לא עובר התקציב, אני אמליץ לחבריי מכולנו שנצא מהממשלה״.

בדיון בוועדה המשותפת לחוק צמצום המזומן בכנסת אמר גפני בתגובה לדברי כחלון: "אז יהיה ליל סדר בלי שר אוצר". גפני פנה ליו"ר הוועדה המשותפת, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), ואמר לו:"אם תקבע ישיבה ביום ראשון לאישור החוק- לא יהיה תקציב". סלומינסקי השיב: "לא אקח על עצמי אחריות להפיל את התקציב, אבל לא נעביר חוק לא ראוי שלא נמצה את הדיונים בו. עליך ועל מנכ"ל האוצר לשבת ולפתור את הדברים".

תגיות:
משה גפני