נשים בעבודה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

יום האישה הבינלאומי: צמצום הפערים בישראל עוד רחוק

לפי נתוני מדד "תקרת הזכוכית" של ויצו, שכר הנשים בארץ נמוך בממוצע ב-35% משכר הגברים. בנוסף, רק 34.5% מהמנהלים הבכירים במשק הן נשים, ורק 15.5% מכלל המנכ"לים במשק הן נשים
לירן כוג'הינוף
07 במרץ 2018
07:07
עודכן ב 07:09

לרגל יום האישה הבינלאומי, שיצוין ביום חמישי הקרוב, פרסם הבוקר (רביעי) ארגון ויצו את מדד "תקרת הזכוכית", אשר מציג תמונה עגומה בכל הנוגע לצמצום הפערים בין גברים לנשים במדינת ישראל. על פי המדד, נכון לשנת 2017 שכר הנשים בארץ נמוץ בממוצע ב-35% משכר הגברים. בקרב בעלי השכלה גבוהה הנתון אף מדאיג יותר ומגיע  להפרש של 39% במומצע.

פערים נוספים נמצאו גם בהשתלבותן של נשים בתפקידים בכירים במשק. רק 34.5% מהמנהלים הבכירים במשק הן נשים, ורק 15.5% מכלל המנכ"לים במשק הן נשים. ברוב התחומים שנבדקו, נשים מייצגות רק שליש מנושאי התפקידים, זאת למרות שיותר ממחצית האוכלוסייה הן נשים.

בכל הנוגע להתנהלות הצבא בנושא, הדוח שפורסם מציין כי צה"ל הכריז על פתיחתם של 85% ממקצועותיו לנשים, אך כמאה תפקידים מקצועיים בצבא עדיין סגורים לנשים. בנוסף, רק 8% מכלל החיילות בצה"ל משרתות בתפקידי לחימה. 

מבחינת ייצוג הנשים בכנסת, ישראל קפצה מהמקום ה-70 בעולם בשיעור הנשים המכהנות בפרלמנט אל המקום ה-57. בחברות הממשלתיות נשים מהוות כ-20% מחברי הדירקטוריון ורק כ-10% מכהנות כיו"ר דירקטוריונים.

השפל הבולט ביותר בייצוג הנשי הוא בתחום השלטון המקומי.  מתוך 257 ראשי רשויות המכהנים בישראל רק שש הן נשים – שיעור של כ-2% בלבד. שיעור נמוך של נשים נשמר גם בשאר התפקידים הבכירים בשלטון המקומי, כאשר נשים מהוות רק 13% מכלל חברי המועצה בישראל.