נציגי קוריאה הדרומית וקוריאה הצפונית
צילום: אי-פי

נשיא קוריאה הדרומית: "עדיין לא יכול להיות אופטימי לגבי הצפון"

מון ג'יי אין הבהיר כי למרות הדיווחים שפיונגיאנג מוכנה לדון בוויתור על תכנית הגרעין, "אנו נמצאים רק בהתחלה". לדבריו, הסנקציות על קוריאה הצפונית לא יוקלו לקראת הפסגה בין המדינות
רויטרס
07 במרץ 2018
08:50

נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יי אין, הצהיר הלילה (רביעי) כי הוא עדיין אינו יכול להיות אופטימי בכל הנוגע לפירוז של קוריאה הצפונית מנשקה הגרעיני. ברקע הדיווחים האחרונים שלפיהם קים ג'ונג און יהיה מוכן לדון בוויתור על תכנית הגרעין של פיונגיאנג, צוטט נשיא קוריאה הדרומית בתקשורת בארצו כאומר: "מדובר רק בהתחלה, לכן אני עדיין לא יכול להיות אופטימי לגבי המצב".

מון הבהיר כי לארצו אין כוונה להקל בסנקציות שהוטלו על קוריאה הצפונית לקראת הפסגה בין נציגי המדינות שצפויה להיערך בחודש הבא, ותהיה הראשונה זה עשור. הוא ציין כי שוחח עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בצעדים הנוגעים למשא ומתן עם פיונגיאנג. "המטרה היא פירוז שלהם מנשק גרעיני. לא נוכל להיות מרוצים רק ממניעה של הפצתו או מדחייה", הסביר.

דבריו של נשיא קוריאה הדרומית מגיעים פחות מיממה לאחר שסיאול הודיעה כי הדיקטטורה המסוגרת מצפון מוכנה לנהל שיחות עם ארצות הברית בדבר התפרקות מנשק גרעיני, ואף הסכימה להשהות ניסויים גרעיניים וניסויים בטילים במהלך המשא ומתן. זאת, לאחר שמשלחת מטעם הדרום חזרה מפיונגיאנג, שם קיימה שיחות עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און.

ראש המועצה לביטחון לאומי של קוריאה הדרומית, צ'אנג אוי-ינג, אמר בתדרוך לעיתונאים כי שתי המדינות יקיימו בחודש הבא מפגש בגבולן, לראשונה זה עשור. "קוריאה הצפונית הבהירה את רצונה לפרז את חצי האי קוריאה מנשק גרעיני ואת העובדה כי אין להם סיבה להחזיק בתכנית גרעינית, אם האיום הצבאי נגדה ייפתר והמשטר יהיה בטוח", אמר אוי-ינג. 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב אתמול על הדיווחים באופן מאופק. הנשיא האמריקני כתב בחשבון הטוויטר שלו "נראה מה יקרה".

קוריאה הצפונית והדרומית נמצאות במצב מלחמה, אך בחודש האחרון חל שיפור מסוים ביחסי שתי המדינות, כאשר הדיקטטורה המבודדת שלחה משלחת ספורט לאולימפיאדת החורף בקוריאה הדרומית, שבראשה עמדה אחותו של קים ג'ונג' און. במהלך התחרות הספורטיבית, שתי המדינות אף הקימו קבוצת הוקי-קרח מאוחדת. בנוסף, קים ג'ונג און הזמין את מקבילו מון למפגש בפיונגיאנג.

השבוע ההתחממות המסויימת ביחסים בין המדינות הגיעה לשיא, כשהנשיא הצפון קוריאני נפגש בפעם הראשונה עם משלחת של בכירי ממשל מהדרום. הוא אמר כי הוא מעוניין לקדם את הקשר בין המדינות ולחתור לאיחודן.