בית העלמין בהר הרצל
צילום: גילי יערי, פלאש 90

מחאת האב השכול: "הגיע הזמן שכולם ייכנסו מתחת לאלונקה"

ברקע משבר חוק הגיוס, דוד איינהורן, ששכל את בנו בלבנון, שיגר מכתב למשפחות שכולות: "יהיה פה עם של נושאים בנטל ועם של פרזיטים". האזינו לראיון בקלמן-ליברמן
מערכת כאן חדשות
07 במרץ 2018
13:50

"אנחנו צריכים לומר בקל ברור לחברי הכנסת החרדים – הרמתם יותר מדי את הראש נגד המדינה. הולכים להיות כאן שני עמים: עם שנושא בנטל, ועם של פרזיטים שיושב על הגב שלהם". כך אמר היום (רביעי) דוד איינהורן, ששכל את בנו יהונתן במלחמת לבנון השנייה, והחליט לפנות במכתב למשפחות שכולות נוספות ברקע המשבר הקואליציוני ודרישת הח"כים החרדים לאשר את חוק הגיוס.

האזינו לראיון עם דוד איינהורן בקלמן-ליברמן בכאן רשת ב':

במכתב המחאה שניסח איינהורן, הוא קורא למשפחות השכולות להשמיע את קולן בעיצומו של המשבר בקואליציה: "...אנחנו, שדמעותינו מרטיבות את מצבות יקירינו בבתי העלמין הצבאיים, חייבים לומר אמירה ברורה למנהיגים ולכל חלקי העם במדינה ישראל – הגיע הזמן שכולם ייכנסו מתחת לאלונקה. הגיע הזמן לשוויון בנטל הביטחון...אנחנו חייבים זאת ליקירינו, שקורבנם לא היה לשווא, ועוד יותר חייבים זאת לכל אחד ואחד שרוצה לחיות במדינת ישראל. הבה נרים קול".

"זה הרבה מעבר לשיח פוליטי על חוק הגיוס. בשיח הזה נפרצו כל החומות", האשים איינהורן בשיחה עם קלמן-ליברמן. לדבריו, "אם עד היום הכל נעשה לפחות קצת יותר בשקט ובצנעה על ידי חברי הכנסת החרדים, הפעם הולכים עד הסוף כדי לשנות סדרי ממשל. העיקר לקבל רייטינג. זה מעורר הרבה מחשבות, ולכן העליתי אותן על הכתב ושלחתי למשפחות שכולות נוספות".

האב השכול המשיך: "אני עדיין עושה מילואים, וגם ילדיי מעולם לא התחמקו בשם השכול. להיפך, יש לי שני בנים שמשרתים ביחידות קרביות. הגיע הזמן שאנחנו, כמי ששילמו את המחיר, נרים קול ונגיד לעם ישראל – צריך שיהיה שיוויון בנטל. אי אפשר לבוא ביום הזיכרון ולהגיד 'מגש הכסף שעליו ניתנה המדינה'. מגש הכסף הזה הוא אנחנו".

איינהורן פנה במסר נוסף למפלגות החרדיות: "אני רוצה שוויון בנטל, כולל חרדים, ערבים, כולם. לומדי תורה זה לא תירוץ – אלה יוצאים לצבא לשנתיים ושמונה חודשים, ואחרים נכנסים במקומם ללמוד תורה. יש מס מסוים שמשלם כל אזרח שחי במדינה בביטחון, וחלק מהעם שלא שותף לדבר הזה. כל אדם צריך לדעת שנתן מעצמו משהו לטובת המדינה".