לוויה בעזה, גדודי עז א-דין אל-קאסם
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

אושר החוק למניעת לוויות המוניות למחבלים

החוק החדש מסמיך את המשטרה לעכב את מסירת גופות המחבלים ולהציב תנאים לקיום הלוויה, במטרה למנוע מהאירוע לגרום להפרות סדר או להפוך למפגן הסתה לטרור
זאב קם
07 במרץ 2018
17:19

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק למניעת לוויות המוניות למחבלים, שהעלו שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן.

לפי החוק שאושר, למשטרה הסמכות לעכב מסירת גופות מחבלים, במטרה למנוע הפרות סדר בהלוויות והסתה לטרור. המשטרה תוכל להורות באמצעות צו על עיכוב מסירת הגופה, עד להבטחת מילוי התנאים שדרשה ממארגני הלוויה. כמו כן, תוכל להפעיל את סמכותה אם יש חשש לפגיעה בחיי אדם, הסתה לטרור או גילויי הזדהות עם המחבל או מעשיו.

חלק מהתנאים שיכולה המשטרה להציב כתנאי לקיום הלוויה: הגבלת מספר המשתתפים, זהותם, או מניעת השתתפותו של אדם מסוים, ככל שנשקפת סכנה לשלום הציבור מאותו אדם או מעצם השתתפותו; מסלול הלוויה, מועד קיום הלוויה ושעת הלוויה, וכן קביעת רשימה של חפצים שנשיאתם במהלך האירוע אסורה. במקרים מיוחדים המשטרה אף רשאית לקבוע את מקום קבורתו של המחבל.

בנוסף, למשטרה תהיה אפשרות להורות על הפקדת ערבות כספית שתבטיח את קיום התנאים שנקבעו על ידה, כאשר יש חשש לפגיעה בשלום הציבור וביטחונו בשל האירוע, או כאשר יש חשש לגילוי הזדהות עם ארגון טרור או הסתה לטרור.