הפגנות נשים בדרום קוריאה
צילום: אי-פי

שביתות, מחאות ענק ושלט הפוך: כך מציינים את יום האישה בעולם

בספרד שובשה תנועת הרכבות, בדרום קוריאה התקיימו הפגנות ובארה"ב הלוגו של מקדונל'ס קיבל טוויסט מיוחד. נשים ברחבי העולם יצאו למחות נגד אפליה ופערים, שעדיין קיימים גם ב-2018
מערכת כאן חדשות
08 במרץ 2018
12:40

ברחבי העולם מציינים היום (חמישי) את יום האישה הבינלאומי 2018. בלא מעט מדינות המועד המיוחד משמש במה למחאות והפגנות נגד אפליית נשים ונגד הפערים הקיימים בין נשים לגברים בתחומים השונים.

אחת המחאות המרכזיות מתקיימת היום בספרד, שם הנשים הודיעו על שביתה כללית. המחאה, אשר מוגדרת "שביתה פמיניסטית" ואורגנה בידי כמה תנועות נשים, קוראת לכלל הנשים במדינה לשבות היום לחלוטין – גם במקומות העבודה שלהן וגם מכל מטלה ביתית. ראשת עיריית מדריד, מנואלה כרמנה, וראשת עיריית ברצלונה, אדה קולאו, כבר הודיעו כי הן תומכות בשביתה, וגם השחקנית פנלופה קרוז אמרה כי תשתתף בשביתה. בנוסף לכך, במשרד התחבורה בספרד הודיעו כי בשל מחאת הנשים במדינה 300 רכבות יושבתו היום. תנועת הרכבת התחתית בבירה מדריד תשובש.

"שביתה פמיניסטית". המחאה בספרד (צילום: אי-פי)

בקוריאה הדרומית, מאות נשים יצאו להפגין היום לאות תמיכה בתנועת MeToo. התנועה היוצאת נגד הטרדות מיניות וקוראת לחשיפת המטרידים, אשר התפתחה בארצות הברית ב-2017, החלה לתפוס תאוצה בדרום קוריאה בחודש ינואר האחרון עם חשיפת מקרים שונים של הטרדות מיניות נגד נשים, גם בקרב דמויות מפתח בפוליטיקה המקומית. היום נשים רבות התקבצו במרכז הבירה סיאול כשהן לבושות שחור ונושאות שלטים עם הכיתוב #MeToo, וקראו להביא לדין את המטרידים.

בעולם הערבי היו כמה עיתונים שדאגו להעלות לסדר היום את נושא האפליה נגד נשים. בירדן, פרסמו העיתונים "אל-רד" ו"א-שרק אל-אווסט" קריקטורות סאטיריות הממחישות את מעמדן של הנשים ביחס למעמד הגברים בחברה הערבית. בלבנון, בעיתון "אל-אח'באר", הופיעה הכותרת: "יום האישה הבינלאומי – האפליה נמשכת".
לא רק מחאות והפגנות נראו היום. בכמה מקומות בעולם ציינו את יום האישה גם בעזרת מחוות מגוונות. בכל הערוצים הדיגיטליים של רשת המזון המהיר מקדונלד'ס לוגו ה-M המפורסם של החברה הפך ל-W לציון המילה "Women". במקדונלד'ס לא הלכו עם המחווה רחוק מידי, והפכו את הלוגו באופן פיזי רק בסניף אחד של הרשת בקליפורניה.

"Now we act". המחווה בפריז לרגל יום האישה (צילום: אי-פי)

אמש הוקרן במהלך כל הערב הכיתוב "Now we act" על מגדל אייפל בפריז לציון יום האישה ולאות תמיכה במאבק הנשים לשוויון חברתי. מחווה דומה נעשתה גם בערים כמו ניו יורק וטורנטו, שם הוקרן על כמה בניינים סמל ונוס – הסמל המוכר כמייצג נשים.

תגיות:
שביתה