אבו מאזן ברמאללה
צילום: אי-פי

מקורבים לאבו מאזן מבהירים: "מצבו הבריאותי תקין"

ברקע דיווחים שונים כי חלה, גורמים ברשות הפלסטינית מסרו לעיתון א-שרק אל אווסט כי היו"ר בן ה-83 סובל מעייפות ולחץ, אך מצבו הגופני טוב: "ממשיך בעבודתו כרגיל". בכיר פלסטיני: בתוך חודשיים ימונה סגן לאבו מאזן
גל ברגר
08 במרץ 2018
13:43

גורמים ברשות הפלסטינית מכחישים את השמועות בנוגע למצבו הבריאותי הרופף של היו"ר אבו מאזן בן ה-83. בראיון לעיתון א-שרק אל אווסט טענו היום (חמישי) כי יו"ר הרשות אינו חולה, אלא עייף בשל עבודה מרובה ולחצים גדולים המופעלים עליו, יחד עם גילו המתקדם.

על פי הדיווח, רופאיו של הנשיא המליצו ליו"ר לנוח יותר שעות ביום, לצאת לחופשות במידת האפשר, לחדול מעישון ולא לאפשר עישון בקרבתו. "האיש לא נח. הוא ממשיך בפגישות, בנסיעות ובמגעים למרות גילו", מסרו מקורביו לעיתון. לדבריהם, הבדיקות שעבר בארצות הברית היו מתוכננות ונועדו כדי לקבל חוות דעת נוספת, נוסף על הבדיקות שהוא עובר דרך קבע ברמאללה ובירדן. עוד נמסר כי אבו מאזן מתאמן ומקבל תרגילים מרופאו האישי פעמיים ביום.

ההכחשות של מקורבי אבו מאזן מגיעים ברקע הפרסומים כי חלה הידרדרות במצבו הרפואי של אבו מאזן. בימים האחרונים דווח כי אבו מאזן לקה בסרטן או עבר שבץ מוחי קל בעת שהותו בארצות הברית, אולם טרם התקבל אישור רשמי לכך.

בתוך כך, בכיר פלסטיני אומר הבוקר לעיתון אל-חיאת כי אש"ף צפוי לבחור סגן לאבו מאזן בכינוס המועצה הלאומית של אש"ף המתוכננת להיערך במאי הקרוב. לדבריו, הסגן המיועד צפוי להחליף את אבו מאזן בתפקידו כיו"ר הרשות הפלסטינית.

לפי דיווח בשני עיתונים ערביים, אבו מאזן אמר בשבוע שעבר בישיבת המועצה של הפתח ברמאללה כי ייתכן שמדובר במפגש האחרון שלו איתם. הוא נראה מתוסכל, מיואש ועייף ואמר כי החודשים הקרובים והאירועים שהם צפויים לזמן יקשו עליו. על פי העיתון הלבנוני אל-אח'באר, יו"ר הרשות קרא לבכירי הפת"ח למנות את סגנו מחמוד אל-עאלול לראשות הפת"ח ביום שאחרי לכתו, עד שייבחר מנהיג חדש לארגון.

אבו מאזן מכהן בשלושה תפקידים בו זמנית: ראש הרשות הפלסטינית, ראש אשף וראש הפתח. לפני כשנה נבחר מחמוד אל-עאלול לשמש סגנו של אבו מאזן בפת"ח ולאחרונה הוזכר שמו כמי שעשוי להחליפו בנסיבות של נבצרות פתאומית.

לאור העובדה שאין מנגנון ירושה מסודר, קיימת אפשרות בה הסגן שימונה לאבו מאזן יהיה מועמד טבעי לרשת אותו בשלושת התפקידים גם יחד, אך ייתכן שיפוצלו בין שלושה אנשים שונים. תרחיש נוסף הוא שהסגן שימונה יכהן כממלא מקום לתקופה זמנית עד לבחירות כלליות. מצב אפשרי אחר הוא שתוקם מועצת הנהגה זמנית מבלי להפקיד את הירושה בידי מועמד אחד.