שר הביטחון, אביגדור ליברמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ליברמן: "גורמים קיצוניים מאיימים לפרק את ממשלת הימין"

שר הביטחון תקף את הסיעות החרדיות בכנסת: "דורשים שניכנע לסחטנות שלהם". שקד הנחתה להעלות את הצעת חוק הגיוס של ש"ס לאישור ועדת השרים לחקיקה. בירושלים - מאות מפגינים מהפלג הירושלמי מחו נגד מעצר עריק
יואב קרקובסקי, מיכאל שמש, אוריה אלקיים
08 במרץ 2018
19:52

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, תקף הערב (חמישי) את המפלגות החרדיות והאשים אותם במשבר חוק הגיוס. ליברמן כינה את הסיעות החרדיות "קיצונים" ואמר כי הם "סוחטים" את הקואליציה. ‏בתוך כך, שרת המשפטים, איילת שקד, הנחתה הערב להעלות את הצעת חוק הגיוס של ש"ס לאישור ועדת השרים לחקיקה זאת, עוד לפני שהושגו הסכמות פורמליות בנושא.

"בימים האחרונים עם ישראל נלקח בשבי בידי חבורה של גורמים קיצוניים", אמר יו"ר ישראל ביתנו. "הם מאיימים לגרור את כולנו לבחירות מיותרות, במציאות ביטחונית לא פשוטה, ודורשים שניכנע לסחטנות שלהם - אחרת הם יפרקו את ממשלת הימין. אסור לנו ולא נאפשר לזה לקרות", הוסיף.

לדברי ליברמן, מפלגתו לא תוותר על עקרונותיה המרכזיים, ובהם ניהול משא-ומתן שלא בדרך של כפייה, וחקיקית חוק הגיוס בהתאם למסנקות הוועדה המקצועית של מערכת הביטחון בנושא גיוס חרדים לצה"ל. שר הביטחון אמר כי "מי שהציב מלכתחילה את אולטימטום 'שלוש הקריאות', הוא האחראי על פירוק ממשלת הימין. לא יזמנו את המשבר". הוא הוסיף כי "ישראל ביתנו היא שותפה נאמנה בממשלת הימין, אך לא נוותר על העקרונות המנחים אותנו: ביטחון ואחריות, וולא ננהל משא ומתן כשמצמידים לנו אקדח לרקה".

בהתייחסו לחוק הגיוס אמר יו"ר ישראל ביתנו כי "מערכת הביטחון וצה"ל הם שייקבעו, ולא המפלגות החרדיות. לא יעלה על הדעת שהצעת חוק כל-כך משמעותית, העוסקת בלב ליבו של צבא העם והחברה הישראלית, תלויה במועצת גדולי התורה בלבד ואת צה"ל אפילו לא שואלים. זה אבסורד. זה חוסר אחריות לאומית".

ליברמן קרא לאפשר לצוות המקצועי במשרד הביטחון, שאמון על המסקנות בשאלת גיוס החרדים לצה"ל, לעבוד ללא הפרעה: "הקמתי במשרד הביטחון צוות מקצועי, שיכין את החוק הכי טוב למען צה"ל ועם ישראל - תנו לו לעבוד. זה נכון לצה"ל, זה נכון לחרדים, זה נכון לחברה הישראלית". הוא הוסיף כי "מחלוקת שמלווה את מדינת ישראל מיום הקמתה לא תיפתר בכפייה ובסחטנות, בתוך שבוע אחד".

שר הביטחון אמר עוד כי הוא לא מעוניין בבחירות: "חשוב שממשלות בישראל יכהנו עד תום הקדנציה, אבל יש לי אחריות לביטחון ישראל ולצה"ל. על עקרונות אלו אינני מוכן להתפשר".


הערב חסמו מאות מפגינים חרדים מהפלג הירושלמי את אזור גשר המיתרים בירושלים, זאת במחאה על מעצר עריק שלשום. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב: "מדינה רודפת דת" וכן "אסיר מספר...", ו"נמות ולא נתגייס". אחד המפגינים אף נשא על עצמו טלאי צהוב. בתגובה לחסימות הכבישים, המשטרה הפעילה נגד המוחים אמצעים לפיזור הפגנות, בהם "בואש".

מהוועדה להצלת עולם התורה נמסר כי "ההפגנות היום הם רק הפתיח למאבק נחוש אליו יצאו המוני הציבור החרדי בעקבות מעצרו של אסיר עולם התורה מאיר בורדיאנסקי, שסירב להתייצב בלשכות הגיוס כהוראת רבותיו. המאבק ימשיך במלוא העוצמה עד להשבת החוק שיפטור את תלמידי הישיבות מגיוס, ללא התנייה ועמידה ביעדי גיוס. מרן ראש הישיבה זצוק"ל, היתווה כך את דרכנו, וכך המשיכו להורות לנו בעקבותיו מועצת גדולי עולם התורה".