סיעת ישראל ביתנו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליברמן: "הפשרה סביב חוק הגיוס – כניעה למעשה סחטנות"

שר הביטחון דחה את הפתרון המתגבש למשבר בקואליציה סביב החוק, והבהיר: "נתמוך רק בחוק של צה"ל ומערכת הביטחון". ח"כ פורר על הסיכוי לבחירות: "תלוי בראש הממשלה ובחרדים"
יואב קרקובסקי
09 במרץ 2018
09:15
עודכן ב 09:51

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, תקף הבוקר (שישי) את הצעת הפשרה המסתמנת סביב חוק הגיוס והבהיר כי מפלגתו לא תתמוך בה. "הצעת החוק המתגבשת כרגע היא לא פשרה, אלא כתב כניעה למעשה סחטנות. ישראל ביתנו תתמוך אך ורק בהצעת חוק שיגבשו מערכת הביטחון וצה"ל", כתב ליברמן בחשבון הטוויטר שלו.

ליברמן הוסיף: "את האולטימטום 'או חוק הגיוס או תקציב' הציבו המפלגות החרדיות. את האולטימטום 'חוק גיוס בקריאה 2-3 בחודש מאי או פירוק הממשלה' קבעו המפלגות החרדיות. מי שרוצה להיכנע לסחטנות, שייכנע. בנושא ביטחון אין פשרה".


מוקדם יותר, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) הצהיר בראיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי מפלגתו לא מתכוונת להצביע בעד נוסח הפשרה המתגבש של חוק הגיוס. פורר אמר בתוכנית "הבוקר הזה" כי ישראל ביתנו תתמוך "רק בחוק שמערכת הביטחון תשים את ידה עליו", וקרא גם ליתר השותפות בקואליציה להתנגד להצעה הפשרה.


"אנחנו נשארים בעמדתנו כפי שהייתה עוד מתחילת הדרך, כשהשר ליברמן הקים ועדה במשרד הביטחון שאמורה לנסח את חוק הגיוס", הסביר ח"כ פורר. "אנחנו מחוייבים לתמוך בכל חוק שתביא הוועדה הזו, שמנותקת משיקולים פוליטיים. מי שצריך להגיד מה טוב לצה"ל הוא צה"ל, ולא הסיעות החרדיות".

על הטענה שישראל ביתנו נהנית מרווח פוליטי כתוצאה מהמשבר בקואליציה אמר פורר: "הצורך הפוליטי הוא לא מה שקובע. חוק הגיוס משתנה מעת לעת בהתאם לצרכי מערכת הביטחון. בסופו של דבר, אני מצפה מחבריי בקואליציה שבענייני גיוס לצה"ל וענייני ביטחון יעדיפו את הנוסח של צה"ל על פני הנוסח של מועצת החכמים".


לדברי הח"כ מישראל ביתנו, האפשרות של הקדמת הבחירות אינה תלויה במפלגה: "זה תלוי בראש הממשלה ובסיעות החרדיות, שצריכות לרדת מהעץ ולקבל את הנוסח של צה"ל ומערכת הביטחון". על לוח הזמנים עד שחוק כזה יגובש, אמר פורר: "מה קרה? השמיים הולכים ליפול? יש לנו זמן ואפשר להשלים את התהליך כמו שצריך".

"העמדה שלנו אומרת – נצביע נגד כל חוק שלא עבר את מערכת הביטחון וצה"ל", סיכם ח ח"כ פורר. "אני מצפה משותפינו בקואליציה לעשות אותו הדבר. אם הם רוצים להצביע על חוק אחר שיצביעו, אנחנו נצביע נגדו".

אתמול נרשם עימות נוסף בין שר הביטחון לבין החרדים, כשליברמן הטיל על הסיעות החרדיות את האשמה במשבר חוק הגיוס. "בימים האחרונים עם ישראל נלקח בשבי בידי חבורה של גורמים קיצוניים", אמר יו"ר ישראל ביתנו. "הם מאיימים לגרור את כולנו לבחירות מיותרות, במציאות ביטחונית לא פשוטה, ודורשים שניכנע לסחטנות שלהם - אחרת הם יפרקו את ממשלת הימין. אסור לנו ולא נאפשר לזה לקרות", הוסיף.


גורמים במפלגות החרדיות הגיבו בחריפות להודעתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שהתייחס מוקדם יותר למשבר חוק הגיוס. "למרות הניחוח האנטישמי העולה מההודעה, זאת התקפלות של ליברמן, שמבהיר כי לא יעצור את הצעת הפשרה המוצעת, לא יגיש ערער ולא יפרק את הממשלה", אמרו הגורמים.