דגל אירוויזיון ליסבון 2018
צילום: Shutterstock

כאן מציגים: המדריך לאירוויזיוניסט המתחיל 2018

אוהבים את האירוויזיון אבל לא בטוחים מי נגד מי, כמה ולמה? הנה מה שהולך לקרות מעכשיו ועד הגמר הגדול במאי הקרוב
דניאל דונקלמן
11 במרץ 2018
09:00
עודכן ב 06:00

כאילו לא הספקנו לומר שלוש פעמים GOLDEN BOY וכבר חלפו להם ביעף שנים-עשר חודשים. מה זה אומר? שאירופה כמעט מוכנה לשנה נוספת של ריגושים, מוזיקה, ודרמות על כל נצנץ. עונת אירוויזיון 2018 בעיצומה ורוב המדינות המשתתפות כבר בחרו וחשפו את שיריהן כפי שיוצגו על במת הבידור הגדולה ביבשת, מול קהל של למעלה ממאתיים מיליון איש בבית, ואלפי צופים משולהבים באולם.

התחרות שביקשה ברוב צניעותה לאחד את אירופה לאחר מלחמת העולם השנייה הפכה למסיבה הכי גדולה באירופה - עשרות אלפים מחובבי התחרות ינהרו השנה מכל רחבי העולם לליסבון, בירת פורטוגל, כדי לחגוג את המגוון, לשים בצד לרגע את כל מה שמפריד, וליהנות משבוע שלם של אירועים, בו העיר המארחת תלבש חג ותהפוך לבועה עטופה צמר גפן מתוק.

לכבוד תחילת ההכנות, הכנו עבורכם מדריך קצר ובסיסי שמסכם לכם את כל מה שצריך לדעת בינתיים לקראת המסע שאירופה הולכת לעבור בחודשיים הקרובים.

מה עם ישראל?

את ישראל תייצג נטע ברזילי, האישה והלופר, לאחר שניצחה בעונה החמישית של "הכוכב הבא לאירוויזיון". היא תבצע את השיר TOY שנבחר בועדה משותפת של טדי הפקות ושלנו, כאן תאגיד השידור הציבורי, מתוך כ-150 שירים שעמדו לבחירה. 


את TOY כתבו לה דורון מדלי וסתיו בגר. באמתחתו של דורון מדלי שורת להיטים מתארכת, וזוהי הפעם השלישית ששיר שכתב מייצג את ישראל בתחרות (אחרי GOLDEN BOY ו-MADE OF STARS). בכך הוא הופך להיות כותב שירי האירוויזיון הפורה ביותר של ישראל, אחרי אהוד מנור ויחד עם קובי אושרת. סתיו בגר אמנם פחות ידוע ברקורד האירוויזיוני שלו, אך היוצר הצעיר כבר חתום על להיטו הענק של עומר אדם "שני משוגעים". שירו FOLLOW THE SUN, היה אחד מהשירים הסופיים עבור הפיינליסטים של "הכוכב הבא" לפני שנתיים.

The Israeli representative at #Eurovision 2018 will be Netta Barzilai! Find out more on Eurovision.tv

A post shared by Eurovision Song Contest (@eurovision) on

מתי האירוויזיון בכלל?

הגמר הגדול של אירוויזיון 2018 ייערך במוצאי שבת, ה- 12/5, ויתחרו בו 26 מדינות על הניצחון. הן יתחרו על הזכות לרשת את סלבדור סובראל הפורטוגלי שהביא את הגביע בפעם הראשונה למדינה האיברית לאחר יותר מיובל שנים שחונות של השתתפות. נטע ברזילי תנסה לעלות לגמר הגדול מחצי הגמר הראשון שייערך ארבעה ימים לפני כן, ביום שלישי ה-8/5, בו תופיע בחצי המוקדם של המופע. היא תתמודד מול 18 אמנים אחרים על עשרה מקומות בגמר השמורים לכל חצי גמר. חצי הגמר השני, ממנו יעלו עשר מדינות נוספות, ייערך ביום חמישי, ה-10/5.
כל המופעים ישודרו בשידור ישיר מליסבון בכאן 11, בכאן 88 ובדיגיטל.   

הגמר הגדול של אירוויזיון 2018 ייערך במוצאי שבת, ה-12/5, ויתחרו בו 26 מדינות על הניצחון

ועד אז מה?

במהלך החודש הקרוב השיר ושאר התיק הישראלי, הכולל בתוכו את הקליפ של השיר ואת המפרט הטכני המבוקש להופעה, יוגשו לפרנסי התחרות במפגש ראשי המשלחות בליסבון. במפגש זה, ראשי המשלחות יקבלו תדרוכים על ההכנות ועל כל מה שצפוי ל-43 המשלחות המשתתפות במהלך השבועיים הקודמים לתחרות. במהלך מרץ נטע גם תצלם בפורטוגל את הגלויה שלה – הסרטון הקצר שישודר לפני ההופעה שלה בחצי הגמר, ובגמר - במידה ותעלה.

חודש אפריל כולו יוקדש להייפ ולקידומה של נטע והשיר, וכמובן לחזרות. מלבד האירוע השנתי של מועדון חובבי האירוויזיון בישראל, בו חובבי התחרות בארץ ייפגשו עם הנציגה שלנו כדי לתמוך ולתת לה גב, נטע ואמנים אחרים מהתחרות השנה יקחו חלק במסע יח"צנות בו יופיעו בשלל ערים באירופה. זוהי הזדמנות פז עבור המדיה וחובבי התחרות לבחון את טיב האמנים על הבמה, ועבור האמנים זו הזדמנות לקבל פידבקים ועצות לקראת התחרות במאי, ולקדם את השיר שלהם בקרב החובבים והמדיות השונות. האמנים ידלגו בין מדינות כמו בריטניה, לטביה, ספרד והולנד, שם יתקיים מיני-אירוויזיון בפני אלפי אנשים באחד מאולמות העיר.

חלק מהאמנים גם יגיעו לישראל ב-8/4. במסגרת אירועי ISRAEL CALLING שיתקיימו זו השנה השלישית, האמנים יסיירו בירושלים, יצעדו על שטיח אדום בהרצליה, יערכו מסיבת עיתונאים ויופיעו במופע מרהיב בתל אביב. באירועים אלו מעורבים משרדי החוץ, התיירות וירושלים והתפוצות, העיריות המארחות וגופים גדולים נוספים.

בסוף אפריל המשלחות כולן ינחתו בליסבון לתחילת החזרות באולם אלטיצה שבעיר לקראת המופעים הגדולים. ב-6/5, יצעדו נטע ושאר אמני התחרות על השטיח האדום של אירוויזיון 2018 ויפתחו רשמית את שבוע האירוויזיון. 

ועכשיו? עכשיו מחזיקים אצבעות לנטע.